W jaki sposób leczone są choroby martwicze kości? Co możesz zrobić, by choć w niewielkim stopniu zmniejszyć skutki choroby? W naszym najnowszym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.
Choroby martwicze kości – czym są?
Choroby martwicze kości, zwane również jałową martwicą kości, to choroba polegająca na martwiczych zmianach w obrębie tkanki kostnej. Co ważne, w jej powstawaniu nie biorą udziału drobnoustroje. Pojawia się najczęściej w nasadach rosnących kości. Stąd też diagnozuje się ją u dzieci i młodzieży.
Przebieg chorób martwiczych kości
Jak już wspominaliśmy choroby martwicze kości to nic innego, jak obumieranie tkanki kostnej. W miarę postępowania choroby tkanka martwicza podlega wchłonięciu i zostaje zastąpiona przez nową. Ta niestety jest podatna na deformacje. Gdzie najczęściej choroba ta jest zlokalizowana? To głównie głowa kości udowej, guzowatość piszczelowa, guz piętowy. Oczywiście, zmiany martwicze mogą pojawić się również w innych kościach. Jak do tej pory specjalistom nie udało się ustalić dokładnej przyczyny powstawania tej jednostki chorobowej. Przyjęto powszechnie, że jałowa martwica kości jest zaburzeniem ukrwienia w obrębie określonej tkanki kostnej.
Leczenie chorób martwiczych kości
Warto pamiętać, że leczenie chorób martwiczych kości jest procesem długotrwałym. Opiera się przede wszystkim na chronieniu obumarłej kości przed rożnego rodzaju obciążeniami mechanicznymi. Zapobiega to zgnieceniu nasady, umożliwiając jednocześnie odbudowywanie się martwej tkanki kostnej. Jeżeli jednostka chorobowa rozwija się w kończynach dolnych, wówczas niezwykle ważne jest, by całkowicie odciążyć staw. Jeżeli natomiast martwica rozwija się w innym obszarze, wówczas lekarze dopuszczają obciążanie tych miejsc. Natomiast dopiero w momencie ustąpienia bólu. W praktyce po około 1-2 tygodniach. W tym czasie pacjent powinien unikać aktywności sportowej, a także wszelkich ćwiczeń gimnastycznych.
Jak długo trwa leczenie?
Czas trwania chorób martwiczych kości trwa zwykle ok. 4 lat. Wszystko uzależnione jest oczywiście od wieku dziecka, w którym zdiagnozowano chorobę. Przeważnie nie powoduje ona powikłań. Zwłaszcza, gdy dotyczy ona martwic pozastawowych. W sytuacji zmian stawowych (zwłaszcza kończyn dolnych), prognozy są mniej korzystne. W dużej mierze zależą one od czasu postawienia diagnozy, sposobu leczenia, lokalizacji i rozległości zmian martwiczych. Co ważne, zbyt późne rozpoznanie oraz nieprawidłowe leczenie prowadzi w dojrzałym wieku do wtórnych zmian zwyrodnieniowo – zniekształcających.
Czy choroby martwicze kości można całkowicie wyleczyć?
Zastanawiasz się, czy jałową martwicę kości można całkowicie wyleczyć? Spieszymy z odpowiedzią. W momencie postawienia wczesnej i prawidłowej diagnozy istnieją duże szanse na całkowite wyleczenie. O czym musisz pamiętać? Pojawienie się choroby u dziewczynek po 10. roku życia może doprowadzić do powstania powikłań oraz deformacji kości. Dlatego niezmiernie ważne jest wczesne postawienie diagnozy. Zatem jeśli coś w zachowaniu dziecka budzi Twój niepokój, zgłoś się do specjalisty. Nie zwlekaj. Czas działa na Twoją niekorzyść.
Choroby martwicze kości – umów się na pierwsze spotkanie
Dowiedziałeś się już, czym są choroby martwicze kości. Nadeszła zatem pora, byś umówił się z dzieckiem do specjalisty. Zadzwoń do nas i wybierz dogodny dla siebie termin pierwszego spotkania.