Moment przyjścia na świat dziecka zawsze budzi wiele emocji. Zwłaszcza w kwestiach zdrowotnych. Czasem zdarzają się sytuacje, w których choroby rozwojowe u dzieci utrudniają dziecku prawidłowy rozwój. Co robić w takich przypadkach? Co powinno zaniepokoić rodzica? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule.
Czym są choroby rozwojowe u dzieci?
Choroby rozwojowe u dzieci to nic innego, jak zaburzenia rozwoju, które w efekcie prowadzi do nieprawidłowości w obrębie rożnych części ciała. Diagnozowane są one zazwyczaj już na etapie badań prenatalnych. Czasem jednak lekarz wykryje wadę dopiero po urodzeniu się dziecka. To, o czym warto wiedzieć, to przede wszystkim fakt, że choroby wrodzone mogą dotyczyć tak naprawdę każdego układu i narządu w ciele człowieka. Ponadto choroby te bardzo często współwystępują z niepełnosprawnością intelektualną lub różnorodnymi deformacjami.
Choroby rozwojowe u dzieci – rodzaje
Wśród najczęściej spotykanych chorób rozwojowych u dzieci wymienia się przede wszystkim: wady układu nerwowego, serca, układu oddechowego, przewodu pokarmowego, rozszczepy, układu mięśniowego. W każdym z tych przypadków ważne jest, by odpowiednio wcześnie zareagować i wprowadzić odpowiednie leczenie.
Choroby układu rozwojowego u dzieci – wada serca
Choroby rozwojowe u dzieci mogą występować w postaci wad serca. To nic innego, jak nieprawidłowość w budowie serca. Wśród podstawowych objawów wad serca można wyróżnić m.in. siność skóry, szmery nad sercem, duszności, szybsze bicie serca. Najczęściej mali pacjenci zmagają się z ubytkiem w przegrodzie międzyprzedsionkowej, zwężeniem cieśni aorty, czy przetrwałym przewodem tętniczym Botalla.
Wady układu oddechowego u dzieci
Choroby rozwojowe u dzieci to również wady układu oddechowego. Z czego one wynikają? Przede wszystkim z nieprawidłowości w budowie tegoż układu lub zmian torbielowatych. Bardzo często spotykaną wadą jest laryngomalacja. Jej cechą charakterystyczną jest głośny oddech. Ustępuje on wraz z wiekiem dziecka. U dzieci często spotkamy się z torbielowatością gruczolakowatą oraz mukowiscydozą. Rzadziej specjaliści mają do czynienia z rozedmą płuc. Jej głównym objawem jest duszność połączona ze świszczącym oddechem.
Problemy z układem moczowym – problemy rozwojowe u dzieci
Poza wymienionymi już wadami wrodzonymi, dość często możemy spotkać się z problemami w obrębie układu moczowego. Najczęściej spotykamy:
- wierzchniactwo – częściowe zamknięcie przedniej ściany cewki moczowej;
- agenezja nerki – po jednej lub dwóch stronach brak jest nerki;
- spodziectwo – ujście cewki moczowej, które zlokalizowane jest na tylnej części prącia;
- podwójna nerka – to nic innego, jak posiadanie przez nerkę podwójnego układu kielichowo – miedniczkowego;
- refluks pęcherzowo – moczowodowy – cofanie się częściowe moczu do moczowodów;
- brak pęcherza moczowego – nie wykształcił się on w okresie płodowym;
- dysplazja nerki – nieprawidłowości w obrębie budowy nerki;
- położenie nerki w nieprawidłowym miejscu – nerka ekotopowa;
- nerka podkowiasta – zrośnięcie nerki od dołu.
Wymienione wady układu moczowego są jednymi z najczęściej występujących u noworodków. Szczególnie ważne jest szybkie ich wykrycie oraz dobranie odpowiedniego leczenia.
Choroby rozwojowe u dzieci – zapisz się na konsultację
Wiesz już, czym są choroby rozwojowe u dzieci. Jeśli któraś z nich występuje u Twojej pociechy, nie zwlekaj. Zadzwoń i umów się na konsultację z naszymi specjalistami. Wspólnymi siłami zadbamy o optymalny poziom rozwoju Twojego dziecka. Nie zwlekaj. Umów się na pierwszą wizytę już dziś. Czekamy właśnie na Ciebie.