Zastanawiasz się, jakie ćwiczenia logopedyczne dla dzieci możesz wykonywać z pociechą w domu? Spieszymy z podpowiedzią. Te proste zabawy logopedyczne z powodzeniem możesz wykonywać w domowym zaciszu. Pamiętaj jednak, by niepokojące Cię objawy skonsultować z logopedą.
Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci – jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?
Wśród najczęściej polecanych zabaw są ćwiczenia logopedyczne dla dzieci obejmujące oddech, motorykę, artykulację oraz słuch. Są to ćwiczenia, które wspierają zarówno rozwój, jak i są swoistą logopedyczną profilaktyką dla dzieci. Warto pamiętać również o tym, że dziecko do prawidłowego posługiwania się mową przygotowuje się praktycznie od początku narodzin. Dlatego też niezmiernie ważne są pierwsze czynności, jakie dziecko podejmuje w obrębie aparatu artykulacyjnego. Mowa tu głównie o umiejętności ssania, przeżuwania czy gryzienia. To właśnie one przygotowują aparat mowy do prawidłowej wymowy.
Oddech w ćwiczeniach logopedycznych
Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci skupiają się między innymi na oddechu. Jest on niezmiernie ważnym czynnikiem w procesie prawidłowej wymowy. Takie zabawy stosuje się zwłaszcza u tych dzieci, które oddychają przez usta. Co zatem zrobić, by nasze dziecko nauczyło się oddychać prawidłowo? Możemy mu zaproponować zabawy np. przenoszenie papierowych rzeczy przy użyciu słomki, naśladowanie dźwięków chrapania, dmuchanie w wiatrak czy przedmuchiwanie lekkich przedmiotów z jednego miejsca w drugie.
Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci – praca dłoni
Proponując naszemu maluchowi różnorodne ćwiczenia logopedyczne dla dzieci warto uwzględnić również te dotyczące dłoni. Dlaczego? Sprawna motoryka, zwłaszcza mała, bardzo często przekłada się na sukcesy dziecka w zakresie poprawnej wymowy. Jak zatem ćwiczyć małą motorykę? Można to robić poprzez np. rysowanie, lepienie z plasteliny/ciasto liny wymyślonych kształtów, wycinanie wzorów.
Prawidłowa artykulacja to podstawa
Artykulacja stanowi ważny element w nauce prawidłowej wymowy. Dlatego też ważne jest, by nasza pociecha ćwiczyła od najmłodszych lat aparat artykulacyjny. Prawidłowa praca podniebienia, języka oraz warg przełoży się na prawidłową wymowę. W jaki sposób ćwiczyć artykulację? Oczywiście najlepiej poprzez zabawę. Pomogą w tym takie ćwiczenia jak np. próba dosięgnięcia tylnych górnych zębów, cmokanie/wysyłanie całusów, jedzenie za pomocą łyżki, picie z kubka czy gryzienie twardego pokarmu, puszczanie baniek mydlanych, ziewanie na zawołanie, głośne śmianie się, czy też liczenie zębów za pomocą języka.
Rozwiń słuch fonematyczny swojego dziecka
Używając słuchu fonemowego Twoja pociecha może rozróżniać głoski, które są podobne np. sz-s, t-d. To zaś znajduje odzwierciedlenie w odróżnianiu podobnie brzmiących wyrazów. Jeśli słuch fonematyczny zostaje zaburzony, wówczas dziecko może doświadczać trudności w nabywaniu umiejętności czytania, pisania ze słuchu, powtarzaniu dłuższych wypowiedzi, uczeniu się wierszy czy tekstów piosenek. Jakie ćwiczenia logopedyczne stosować, by ćwiczyć słuch fonematyczny? Możesz robić to poprzez odgadywanie, jaki przedmiot wydaje taki dźwięk. Przydatne mogą okazać się do tego zdjęcia przedmiotów lub nagrane dźwięki, jakie wydają. Domino głoskowe również będzie idealną zabawą dla Twojego malucha. W domowym zaciszu możecie wspólnie wyszukiwać rymy i podawać wyrazy zaczynające się lub kończące na wymyśloną przez Was głoskę.
Ćwiczenia logopedyczne sposobem na wspólną zabawę
Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci to dobry pomysł na wspólne spędzenie z dzieckiem czasu. Dodatkowo ćwiczysz tak ważny dla pociechy, aparat mowy. Dbasz zatem nie tylko o wspólne spędzanie czasu, ale również o prawidłową mowę dziecka. Pamiętaj, że to właśnie przez zabawę maluchy uczą się najwięcej. Jeśli jednak coś w wymowie Twojego dziecka Cię zaniepokoi, umów się na wizytę z logopedą. Podpowie Ci, co możesz robić, by wada z jaką zmaga się Twoja pociecha, zniknęła jak najszybciej. Szukając specjalisty, zadzwoń do ans. Umówimy Cię na spotkanie, a jeśli będzie taka potrzeba, znajdziemy termin również na terapię. Dobro dziecka jest dla nas najważniejsze.