W jakich przypadkach powinno się wprowadzać dietoterapię? Czy dietoterapia jest koniecznym elementem leczenia? Do wprowadzenia nowej diety potrzebny jest specjalista? A może samemu wprowadzić dietetyczne zmiany? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Czym jest dietoterapia?
Czym zatem jest? Dietoterapia jest rodzajem leczenia przy zastosowaniu diety. Co ważne, musi zostać ona wprowadzona w porozumieniu z lekarzem i/lub dietetykiem. Należy pamiętać również o tym, że leczenie dietą jest tylko jedną z wielu form leczenia. Nie może stanowić jedyne źródło wsparcia pacjenta. Dietoterapię powinien skonsultować z nami specjalista. To wszystko po to, by dieta była odpowiednio zbilansowana, a co najważniejsze dostosowana do choroby, z jaką boryka się pacjent. Wówczas możliwy będzie jej pozytywny wpływ na funkcjonowanie pacjenta.
Kto pomoże nam w leczeniu dietą?
Wydaje się to proste? Niekoniecznie. Większość z nas zapewne udałaby się do dietetyka. Ten specjalista może nam pomóc jedynie w ustaleniu diety i naszego nowego jadłospisu. Będzie czuwał nad wprowadzeniem zasad racjonalnego żywienia. Głównym celem, jaki postawi on sobie na pierwszym spotkaniu będzie zniwelowanie zbędnych kilogramów. Nam chodzi jednak o coś więcej. Dietetyk w dietoterapii współpracuje z psychodietetykiem. To właśnie ten specjalista połączy wiedzę o naszej psychice z dietą. Brzmi niewyobrażalnie? A jednak. Psychodietetyka jako nauka pozwala na znalezienie i rozwiązanie emocjonalnych problemów, które wpływają na sposób odżywiania. Celem psychodietetyka będzie osiągnięcie przez pacjenta stabilności między sferą emocjonalną a żywieniową. W wyborze specjalisty niezmiernie ważne jest to, abyśmy wiedzieli, na czym polega różnica pomiędzy psychodietetykiem a dietetykiem. Skorzystanie z porad odpowiednich specjalistów pomoże rozwiązać problem, z jakim borykamy się od dłuższego czasu.
W jakich chorobach skuteczna jest dietoterapia?
Od wielu lat znane są lecznicze właściwości diet. Jeśli jest ona odpowiednio zbilansowana, może zahamować rozwijanie się choroby, zmniejszyć doskwierające pacjentowi dolegliwości, a co za tym idzie przynieść wyczekiwaną ulgę. W jakich schorzeniach może zatem pomóc dietoterapia? Wśród chorób tych można wyróżnić:
- cukrzycę zarówno typu 1, jak i 2. Są to choroby zależne od diety, dlatego odgrywa ona kluczową rolę. Specjalista jadłospis opiera głównie na węglowodanach, które są zawarte w kaszach, warzywach czy produktach razowych.
- insulinoodporność, która może doprowadzić do rozwoju cukrzycy 2 typu. Dla pacjenta ważne jest, by jego dieta zawierała produkty, które mają niski indeks glikemiczny.
- otyłość i nadwagę – dietetyk skupia się przede wszystkim na tym, by dieta była ubogo energetyczna.
- dnę moczową, której podstawą leczenia jest dieta, która będzie uboga w puryny. Są to związki, które doprowadzają do powstawania kwasu moczowego.
- choroby tarczycy zarówno nadczynność, niedoczynność, jak i Hashimoto. W zależności od choroby mamy tu do czynienia ze spowolnieniem lub nasileniem procesów metabolicznych.
- nietolerancje i alergie pokarmowe – dietoterapia w główniej mierze opiera się an eliminowaniu substancji, których organizm nie toleruje lub które go uczulają.
To, o czym należy pamiętać to fakt, by dietoterapii nie wprowadzać na własną rękę. Każdorazowo należy skonsultować to ze specjalistą. Leczenie dietą tylko wówczas będzie skuteczne, gdy będzie prowadzone przez osoby znające się na tworzeniu zbilansowanych diet.
Szukasz specjalisty? Zadzwoń do nas!
Wiesz już, czym jest dietoterapia. W naszym artykule przytoczyliśmy również niektóre schorzenia, w których leczenie dietą może okazać się pomocne. Jeśli któraś z tych chorób występuje u Ciebie, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Wspólnie ułożymy nową dietę, która wspomoże Twój proces leczenia. Nasi specjaliści czekają właśnie na Ciebie. Zadzwoń i umów się na pierwsze spotkanie w wybranym przez siebie terminie.