Nie od dziś wiadomo, że sposób w jaki się odżywiamy wpływa na nasze zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Specjaliści coraz częściej zastanawiają się, w jaki sposób dietoterapia może wpłynąć na nasz organizm. Zastanawiające jest również to, w jakich chorobach można zastosować leczenie dietą. Najważniejsze informacje zebraliśmy w naszym artykule.
Czym jest dietoterapia?
Zastanawiasz się, co kryje się pod enigmatycznie brzmiącym pojęciem dietoterapia? To nic innego, jak wykorzystanie diety w procesie leczenia. To, o czym należy pamiętać to fakt, iż dieta sama w sobie nie stanowi środka leczącego we wszystkich chorobach. Wykorzystywana jest jako jednej z wielu czynników wykorzystywanych w procesie leczenia pacjenta. Dietoterapeuta planuje dietę w taki sposób, by wpływała ona leczniczo w określonej jednostce chorobowej.
Dietoterapia często stosowana jest w połączeniu z farmakoterapią. Warto wiedzieć, że jeśli główną przyczyną dolegliwości jest jedzenie, wówczas stanowi jedyny element leczący. Decyzję taką podejmuje zawsze specjalista po wykonaniu szczegółowych badań. Przykładem może być dieta eliminacyjna w alergii lub nietolerancji pokarmowej.
W jakich chorobach dietoterapia może być skuteczna?
Najczęściej zadawane pytanie: czy dietoterapia pomoże w mojej chorobie? Otóż to zależy, z jaką jednostką chorobową zmaga się pacjent. Bardzo często dietoterapię stosuje się np. w leczeniu celiakii. Wówczas z diety pacjenta wyklucza się produkty, które zawierają gluten. Jeżeli natomiast pacjent zmaga się z trudnościami związanymi z układem pokarmowym wówczas może chodzić o ograniczenie spożycia niektórych produktów podrażniających jelita.
Leczenie dieta nie tylko dla otyłych
Powszechnie przyjęło się, że dietą leczy się tylko osoby otyłe. Jest to oczywiście nieprawda. Osoby zmagające się z otyłością korzystają z dietoterapii. Wówczas koncentruje się ona na kontrolowaniu zawartości kwasów tłuszczowych, węglowodanów prostych oraz zwiększenia spożywania błonnika pokarmowego.
Wskazaniem do podjęcia dietoterapii może być również insulinooporność, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, wspomniane alergie i nietolerancje pokarmowe, dolegliwości związane z układem pokarmowym, choroby układu pokarmowego (np. wrzody żołądka, dwunastnicy, schorzenia trzustki, wątroby), nowotwory czy też choroby autoimmunologiczne (np. choroba Hashimoto). Pamiętajmy jednak, by przed każdą zmianą diety, skonsultować się ze specjalistą. Niekontrolowana dieta może okazać się tragiczna w skutkach, zwłaszcza w poszczególnych chorobach.
Umów się na wizytę do specjalisty
Dietoterapia staje się coraz bardziej popularna formą leczenia. Ważne jest jednak, by została wprowadzona i kontrolowana przez odpowiedniego specjalistę. Pozostawiona bez kontroli, wprowadzona przez pacjenta, może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego też nie zwlekaj i umów się na wizytę z dietoterapeutą już dziś. Nasi specjaliści czekają właśnie na Ciebie. Umów się na dogodny dla Ciebie termin. Wspólnie zadbamy o Twoje zdrowie.