Dietoterapia to coraz bardziej popularne słowo, które można usłyszeć w ostatnim czasie. Co dokładnie oznacza? Jak, w odpowiedni sposób skorzystać z terapii opartej na diecie? Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania odnajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy.
Co kryje się pod pojęciem dietoterapia?
Dietoterapia stanowi wsparcie leczenia farmakologicznego w wielu chorobach. Służy także do wprowadzania działań profilaktycznych, wspomagających organizm. Pamiętaj jednak, że terapia dietą ustala i wprowadza specjalista. Jest to zazwyczaj duet, składający się z lekarza prowadzącego oraz dietetyka. Zadaniem tego ostatniego jest opracowanie diety, która odpowie na indywidualne potrzeby pacjenta. Tak ułożony program żywieniowy wspomaga leczenie różnorodnych chorób. Wśród nich możemy wymienić np. alergię pokarmową, otyłość czy też nadciśnienie.
Zastosowanie terapii dietą
Zastosowanie dietoterapii ma zbawienny wpływ na wiele aspektów ludzkiego funkcjonowania. Wspomaga utratę zbędnych kilogramów, poprawia samopoczucie, koncentrację uwagi. Może również zmniejszyć poczucie zmęczenia czy senności. Kiedy pacjent otrzyma gotowy program żywieniowy, ważne jest ścisłe stosowanie się do zapisanych tam informacji. Dzięki temu unikniesz powikłań, jakie mogą Cię czekać w związku z chorobą, z jaką się zmagasz. Pamiętaj, że zła dieta i choroba, może powodować groźne skutki zdrowotne. Dietoterapia znajduje zastosowanie we wspomaganiu leczenia: niedokrwistości, wrzodów, nadciśnienia, zaburzeń układu pokarmowego, miażdżycy, cukrzycy, chorób układu krążenia, podwyższonego cholesterolu czy niedoczynności tarczycy.
W jaki sposób przygotować się do dietoterapii?
Po pierwsze skonsultuj się ze swoim lekarzem. Jego zadaniem będzie zebranie szczegółowego wywiadu. Skieruje Cię również na specjalistyczne badania. Takie działania pozwolą ustalić co Ci dolega, a co za tym idzie – jakiej diety potrzebujesz. Wiele osób obawia się, że nowa dieta będzie mało smaczna. Co gorsza – dietetyk zaproponuje produkty, których nie lubisz. Spokojnie. Specjalista każdorazowo pyta o preferencje smakowe pacjenta i stara się je uwzględniać w nowym planie żywieniowym. Ponadto dietetyk układając dietę bierze pod uwagę Twój wiek, wagę oraz wzrost. Również poziom aktywności ruchowej jest ważny. Te informacje pozwolą stworzyć optymalną dietę dla Ciebie.
Dietoterapia – zadbaj o swoje zdrowie
Dietoterapia to idealna forma połączenia leczenia właściwego, która ma na celu wsparcie Twojego zdrowia. Co ważne ta forma leczenia jest odpowiednia zarówno dla młodszych, jak i starszych pacjentów. Jak już wspominaliśmy, by dietoterapia była skuteczna, musisz ściśle przestrzegać ustalonej diety. Kolejna ważną kwestią jest fakt, że musi być ustalona przez dietetyka. Tylko on będzie potrafił zrobić to w taki sposób, by Ci nie zaszkodzić. Jest to niezmiernie ważne. Nie zwlekaj. Umów się na pierwszą konsultację już dziś. Nasi specjaliści udzielą odpowiedz na każde nurtujące Cię pytanie. Zadzwoń i umów się na spotkanie.