Zastanawiasz się, kiedy fizjoterapeuta może okazać się potrzebny Twojemu dziecku? Jakie sygnały powinny wzbudzić Twój niepokój? Odpowiedź na nurtujące Cię pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta w swojej ofercie posiada zarówno doradztwo, leczenie, skupiając się głównie na opiece nad małymi pacjentami. Przede wszystkim tymi, którzy mają trudności w zakresie ruchów oraz opóźnienia rozwojowe. Kogo jeszcze swoją pomocą obejmuje specjalista? Z tego rodzaju terapii korzystają również dzieci, u których zdiagnozowano mózgowe porażenie dziecięce, deformacje stopy, skoliozę. Pomoc znajdzie tu każdy, kto jej potrzebuje. Co najważniejsze plan terapeutyczny dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki temu spotkania takie przyniosą oczekiwane efekty.
Kiedy udać się na pierwszą wizytę do specjalisty?
Pamiętaj, że rozwój dziecka w okresie niemowlęcym jest niezwykle dynamiczny. Co za tym idzie, wiąże się z licznymi zmianami w układzie ruchu. Niemowlę z każdym tygodniem usprawnia swoje zdolności motoryczne, lepiej panując nad swoim ciałem. Samo poruszanie natomiast wywołuje u niego wiele radości. Dlatego też już około 3 – 4 miesiąca życia dziecka warto udać się do fizjoterapeuty. Pomoże on sprawdzić, czy rozwój dziecka przebiega w sposób prawidłowy. Jeśli zauważy jakieś dysfunkcje wesprze w procesie ich eliminacji. Doradzi również rodzicom, w jaki sposób stymulować prawidłową aktywność dziecka.
Niepokojące sygnały wysyłane przez pociechę
Zastanawiasz się, jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że dziecko wymaga wsparcia fizjoterapeuty? Zwróć uwagę przede wszystkim na:
- brak chęci do zabawy (która na tym etapie jest czymś naturalnym);
- małą ruchliwość w zakresie rąk lub też jej całkowity brak;
- zaburzenia dotyczące napięcia mięśniowego;
- płacz w czasie kąpieli/ubierania;
- zaciskanie rączek w pięści, zwłaszcza po 3. miesiącu życia;
- niesymetryczność w ułożeniu;
- wyginanie ciała w kształcie litery C;
- nadmierne prężenie się i prostowanie;
- brak postępu w rozwoju dziecka;
- nadmierne obracanie główki lub układanie się tylko na jeden bok.
Jeżeli któryś z powyższych objawów występuje u Twojego dziecka, nie zwlekaj. Umów się do specjalisty.
Fizjoterapia i jego rola w rozwoju dziecka
Zastanawiasz się, jaka jest rola specjalisty w życiu Twojego dziecka? Przede wszystkim zaczyna on od postawienia właściwej diagnozy. Jest to kluczowe do prowadzenia terapii właściwej. Poprzez przeprowadzenie badania fizjoterapeuta określa aktualny stan dziecka. Dopiero po nim proponuje rodzicom możliwość podjęcia terapii. Zajęcia te stanowią połączenie odpowiednich technik z zabawą. Dzięki temu dziecko z większą chęcią w nich uczestniczy.
Umów się na wizytę już dziś
Wiesz już, w jaki sposób fizjoterapeuta może pomóc Twojemu dziecku. Jeśli zatem zaobserwowałeś u swojej pociechy niepokojące Cię objawy, zgłoś się do specjalisty. Zadzwoń już dziś i wybierz dogodny dla siebie termin spotkania. Wspólnie zadbamy o poprawę jakości życia Twojego dziecka.