
W jaki sposób fizjoterapeuta dziecięcy pracuje z dzieckiem? Jak wygląda pierwsze spotkanie i czego można się po nim spodziewać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy!
Fizjoterapeuta dziecięcy – kiedy skonsultować dziecko?
Fizjoterapeuta dziecięcy może umówić się z Tobą na pierwszą konsultację już w czasie trwania ciąży. Wówczas podpowie Ci, w jaki sposób zorganizować domową przestrzeń, jak pielęgnować dziecko, a także na co zwrócić uwagę w codziennej pielęgnacji. Wszystko po to, by budować prawidłową relację oraz odpowiedni stymulować maluszka. Coraz częściej specjaliści zachęcają, by do ich gabinetu przyprowadzać dzieci już trzymiesięczne. Dlaczego? Fizjoterapeuta dziecięcy dokona oceny m.in. napięcia mięśniowego, prawidłowości odruchów czy spontanicznej aktywności. Ponadto rodzice uzyskają wiele wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji.
Dynamiczność – główna cecha rozwoju dziecka
Rozwój dziecka przebiega w niezwykle dynamiczny sposób. Czasem możemy nieświadomie go utrudniać. Pamiętaj, że dziecko na wszystko reaguje całym sobą, dlatego też wielokrotne powtarzanie danej czynności ma duże znaczenie. Wykonywana w odpowiedni sposób zapewniają nie tylko komfort, ale i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też jeśli coś w zachowaniu dziecka zaniepokoi rodzica, powinien on udać się do specjalisty.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty dziecięcego?
Im wcześniej fizjoterapeuta dziecięcy zacznie pracować z maluchem, tym lepiej. Zapobiegnie to ewentualnemu pogłębianiu się problemu. Udaj się na konsultację, jeśli zauważysz u dziecka:
- niechęć do leżenia na brzuchu;
- brak zabawy rączkami;
- asymetrię złożeniową;
- nieprawidłowe napięcie mięśniowe;
- nadmierne prężenie lub wyprost;
- płacz w czasie ubierana/rozbierania;
- ciągły niepokój trudny do ukojenia;
- brak odruchu ssania.
Wówczas niezwłocznie udaj się do fizjoterapeuty dziecięcego. Pamiętaj, czas nie jest Twoim sprzymierzeńcem.
Fizjoterapeuta dziecięcy – jak wygląda pierwsza wizyta?
W czasie pierwszej wizyty fizjoterapeuta dziecięcy wykonuje różnorodne testy. Sprawdza m.in.: odruchy, napięcie mięśniowe, spontaniczną aktywność. Analizuje także umiejętności, jakie dziecko już posiada. Czy są one odpowiednie do danego okresu rozwojowego pociechy. Jeśli specjalista zauważy jakąkolwiek nieprawidłowość, pokieruje Cię, co dalej robić. Udzieli również wskazówek do pracy w domu.
Fizjoterapeuta dziecięcy – umów się na spotkanie
Dowiedziałeś się w jaki sposób pracuje fizjoterapeuta dziecięcy. Wiesz również, jakie zachowania powinny wzbudzić Twoją czujność. Pamiętaj! Nie odkładaj wizyty u specjalisty na później. Czas nie działa na korzyść dziecka. Dlatego też zadzwoń do nas i umów się na pierwsze spotkanie. Wspólnie zadbamy o poprawę jakości funkcjonowania Twojego dziecka. Zadzwoń i wybierz dogodny dla siebie termin.