Fizjoterapeuta jest specjalistą, do którego w dalszym ciągu niechętnie uczęszczamy. Warto jednak mieć świadomość i w odpowiedniej chwili dostrzec sygnały wskazujące na wady postawy. W jaki sposób je rozpoznać? Podpowiadamy!
Fizjoterapeuta podpowiada, jak wygląda rozwój narządu ruchu
Zastanawiasz się, w jaki sposób przebiega rozwój narządu ruchu? Jego rozwój trwa do około 21 roku życia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaopiekowanie się nim już na wczesnym etapie życia dziecka. Dzięki temu możliwe stanie się uniknięcie wad i różnorodnych problemów związanych z postawą ciała dziecka.
Wada postawy coraz „popularniejszym” problemem
Fizjoterapeuta pytany o częstotliwość występowania wad postawy u dzieci wskazuje, że problem ten dotyczy już około 80% małych podopiecznych. Wpływ na to ma styl życia, zmniejszenie aktywności fizycznej, wydłużony czas spędzany np. przed komputerem. Coraz częściej można spotkać się z problemem jakim jest brak wyuczonej prawidłowej postawy podczas siedzenia przy biurku lub w czasie zabawy. Znajduje to odzwierciedlenie w coraz częściej diagnozowanych wadach postawy wśród dzieci.
Fizjoterapeuta wyjaśnia – czym jest wada postawy
Nim przejdziemy oznak mogących wskazywać na wystąpienie wady postawy, wyjaśnijmy najpierw pojęcie. Czym jest wada postawy? Specjaliści jak dotąd nie ustalili jednoznacznej definicji. Najogólniej przyjmuje się, że wada postawy stanowi odstępstwo od przyjętej normy. Gdy napięcie mięśniowe w obrębie kręgosłupa jest nieprawidłowe, wówczas mamy do czynienia z różnymi „zakrzywieniami” pleców. Zwaną wadą postawy.
Najczęściej spotykane wady postawy
Zastanawiasz się, jakie są najczęściej spotykane wady postawy wśród dzieci? Spieszymy z podpowiedzią. Wśród nich można wymienić: plecy wklęsłe, okrągłe, wklęsło – okrągłe i płaskie. Odrębną wadą są skoliozy. Wady postawy można zaobserwować już u dzieci przedszkolnych. Wyjaśnijmy, czym charakteryzują się poszczególne wady:
- cechą charakterystyczną pleców okrągłych jest wysunięcie do przodu głowy oraz barków. Następuje również rozsunięcie łopatek. Zauważalne jest ich charakterystyczne odstawanie od pleców. Dochodzi także do pogłębienia kifozy piersiowej. Sygnałem świadczącym o tym, że dziecko może mieć trudność z tego rodzaju wadą postawy jest np. garbienie się w czasie odrabiania lekcji lub swobodnej zabawy.
- plecy wklęsłe cechuje pogłębienie lordozy lędźwiowej, wypukły brzuch. Uwydatnia się przodpochylenie miednicy. U szczupłych dzieci pojawia się dziwnie odstający brzuch.
- okrągło – wklęsłe plecy stanowią swoiste połączenie dwóch poprzednich. Dzieci borykające się z tego rodzaju wada postawy mają pogłębioną kifozę piersiową (garbią się) oraz lordozę lędźwiową (wypięte pośladki). Ponadto widoczny jest wypukły brzuch oraz wysuniecie do przodu głowy i barków.
- plecy płaskie – cechą charakterystyczną jest zniesienie dostrzegalnej lordozy lędźwiowej oraz kifozy piersiowej. Wadę ta zauważa się stosunkowo późno. Cechą charakterystyczna są płaskie plecy, które mogą mylnie wskazywać na brak wady postawy. Widoczne są takie cechy jak opuszczone barki, które są ustawione do przodu. Układ mięśniowy dziecka jest niewystarczająco ukształtowany. Dziecko może sprawiać wrażenie wiotkiego.
Podsumowując, sygnałem, który powinien zaniepokoić rodziców jest nadmierne garbienie się dziecka, wysunięcie do przodu barków oraz głowy, znacznie odstający brzuch, kręgosłup bez charakterystycznych fizjologicznych krzywizn – nadmiernie płaski, ustawienie łopatek, barków oraz miednicy w sposób asymetryczny.
Fizjoterapeuta radzi – zgłoś się do specjalisty
Wiesz już, czym są i jak rozpoznać wady postawy. Dlatego też jeśli coś w postawie twojego dziecka Cię zaniepokoi, zgłoś się do nas. Nasz fizjoterapeuta udzieli Ci wszelkich niezbędnych wskazówek. Umów się na wizytę już dziś.