Zastanawiasz się, czym jest fizjoterapia dziecięca? Czego powinieneś się o niej dowiedzieć zanim udasz się z dzieckiem do specjalisty? Z jakimi trudnościami szukać u niego pomocy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Fizjoterapia dziecięca, czyli…?
Fizjoterapia dziecięca jest działem fizjoterapii. Zajmuje się usprawnieniem ruchowym małych pacjentów – począwszy od niemowląt, przez dzieci i młodzież do 18. r. ż. W czasie jej trwania stosuje się różnorakie metody fizjoterapeutyczne, które mają na celu przywrócenie napięcia mięśniowego, wsparcie motoryki dużej i małej oraz korekcję wad postawy. Co ważne, wspomniana fizjoterapia dziecięca jest uzupełnieniem podstawowego leczenia. Głównie w chorobach przewlekłych i zespołach genetycznych (dystonie mięśniowe, zespół Downa).
Fizjoterapia pozwala na zachowanie sprawności dziecka oraz jej kształtowanie. Pozwala to dzieciom na osiąganie kolejnych kamieni milowych. Jeśli dziecko doznało kontuzji lub boryka się z wadą postawy, wówczas zajęcia ze specjalistą wspomagają przywrócenie sprawności oraz prawidłowej postawy u małego pacjenta.
Co obejmuje fizjoterapia dziecięca?
Fizjoterapia dziecięca obejmuje zarówno profilaktykę, diagnostykę, a także leczenie wszelkich trudności związanych z narządem ruchu. Dzięki adekwatnie dobranym metodom można wspierać każdy układ (pokarmowy, endokrynny, nerwowy). Głównym celem zajęć jest osiągnięcie najwyższego, możliwego fizycznego potencjału pacjenta. Fizjoterapia prowadzi działania na wielu płaszczyznach, poprzez:
- rehabilitację psychoruchową dzieci i młodzieży szkolnej;
- wczesną interwencję w rozwoju niemowląt (troska o prawidłowy rozwój ruchowy niemowląt do 12. miesiąca życia, osiąganie kolejnych kamieni milowych);
- wspomaganie rozwoju małych pacjentów (głównie działania fizjoterapeutyczne u dzieci szkolnych).
Pamiętaj o tym, by nie zwlekać z udaniem się do specjalisty. Im wcześniej Twoje dziecko otrzyma pomoc, tym lepiej.
Wskazania do podjęcia fizjoterapii
Fizjoterapia dziecięca jest zalecana dla osób, które zmagają się z:
- wadami postawy;
- mózgowym porażeniem dziecięcym, czy też innymi uszkodzeniami okołoporodowymi;
- dysplazją stawów biodrowych;
- nieutrzymywaniem równowagi i koordynacji;
- asymetrią ruchów;
- kręczem szyi;
- urazami ortopedycznymi (złamania, zwichnięcia);
- zespołem Downa, czy też innymi chorobami genetycznymi;
- obniżonym napięciem mięśniowym;
- wzmożonym napięciem mięśniowym;
- bliznami po przebytych operacjach.
Oczywiście są to tylko przykładowe sytuacje, w których wskazane jest podjęcie fizjoterapii. Pamiętaj o tym, by jeśli któraś z powyższych występuje u Twojej pociechy, niezwłocznie udać się do specjalisty. Ponadto istnieją wskazania do podjęcia fizjoterapii w okresie niemowlęcym. Są to m.in.:
- utrzymywanie się u dziecka zaciśniętych piąstek po 3. miesiącu życia;
- prężenie się malucha;
- obecność przetrwałych odruchów pierwotnych;
- wyginanie się pociechy w kształt litery C;
- wiotkość w czasie prób brania go na ręce;
- asymetryczność wykonywanych ruchów;
- nieodejmowanie prób raczkowania, siadania, chodzenia (zwłaszcza przed rokiem);
- niewystępowanie charakterystycznych punktów rozwojowych u dziecka;
- preferowanie układania się tylko na jeden bok;
- brak chęci do zabawy, a także do poznawania otaczającego świata.
Niezmiernie ważne jest, by rodzic był uważny na trudności, jakie pojawiają się u pociechy. Odpowiednio wczesna reakcja wpłynie pozytywnie na cały proces rehabilitacji.
Czy fizjoterapia dziecięca przynosi skutek?
Zastanawiasz się pewnie nad tym, czy wspomniana fizjoterapia dziecięca przynosi oczekiwane rezultaty. Musisz pamiętać, że jej efekty są widoczne na różnych etapach. Wszystko uzależnione jest oczywiście od zdiagnozowanej trudności. Również czas trwania fizjoterapii jest zróżnicowany. Może ona trwać od kliku tygodni do kilku miesięcy. Natomiast jeśli dziecko zgłasza się z zespołem genetycznym – taka terapia niekiedy powinna być prowadzona przez całe życie dziecka. Dlatego też nie ma jednoznacznej odpowiedzi kiedy pojawią się pierwsze efekty oraz jak długo powinna ona trwać.
Fizjoterapia dziecięca – umów się na spotkanie
Wiesz już czym jest fizjoterapia dziecięca. Pora zatem na kolejny ruch. Zadzwoń już dziś i umów swoje dziecko na pierwsze spotkanie. Nasi specjaliście czekają na Was. Wspólnie zadbamy o poprawę jakości życia Twojej pociechy. Nie zwlekaj!