Fizjoterapia dziecka to forma rehabilitacji, po którą sięga coraz więcej rodziców. O tym, kiedy udać się do specjalisty, pisaliśmy w naszym poprzednim artykule. Niniejszy poświęcony został wybranym metodom rehabilitacji, z jakimi można się spotkać. Rehabilitacja i systematyczne wykonywanie ćwiczeń pozwala na zapobieganie powstawaniu nieprawidłowych zmian. Jaką formę wybrać? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Fizjoterapia dziecka – przegląd stosowanych metod
Wśród najczęściej spotykanych metod terapii możemy spotkać fizjoterapię niemowląt i małych dzieci NDT Bobath, terapię metodą PNF, integrację sensoryczną, terapię manualną, kinesiotaping, zajęcia rozwojowe Sherborn, czy masaż Shantala (stymulowanie prawidłowego rozwoju psychofizycznego, regulacja snu).
Integrację sensoryczną najczęściej stosuje się u dzieci, które borykają się z zaburzeniami w przetwarzaniu bodźców płynących z zewnątrz. Niesie to bowiem za sobą konsekwencje w postaci nieprawidłowych reakcji, czy też trudności w szkole.
Metoda PNF skupia się na pracy nad prawidłowymi wzorcami ruchowymi. Zaliczamy do ich m.in. siadanie, chodzenie czy wstawanie. Fizjoterapia dziecka, a dokładniej metoda PNF przeznaczona jest dla dzieci, które borykają się ze skoliozą, uszkodzeniami rdzenia kręgowego, zanikiem mięśni czy też wadami w układzie kostno – stawowym.
Terapia NDT Bobath
Metoda ta została opracowana dla dzieci i niemowląt. Szczególnie uwzględnia te pociechy, u których występuje nieprawidłowość w zakresie rozwoju ruchowego. Kto zatem może skorzystać z tego rodzaju fizjoterapii? Mogą to być dzieci, u których zdiagnozowano mózgowe porażenie dziecięce (MPD). Rehabilitacja metodą Bobath ma za zadanie usprawnić zarówno rozwój motoryczny, jak i wspomóc dziecko w osiągnięciu niezależności. W jaki sposób jest to możliwe do osiągnięcia? W dużej mierze poprzez modyfikację napięcia mięśni. Zadaniem specjalisty jest obniżenie wzmożonego lub podniesienie obniżonego napięcia. W czasie rehabilitacji hamowane są również nieprawidłowe odruchy pochodzące z ciała. Rehabilitacja dziecka ma na celu stymulację odruchów. Ważne jest by były one jak najbardziej zbliżone do tych prawidłowych. Następnie ważne jest wykorzystywanie wyuczonych ruchów w codziennym funkcjonowaniu.
Rehabilitacja dziecka – wskazania do terapii NDT Bobath
Z tego rodzaju rehabilitacji mogą skorzystać dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, ale nie tylko. Również te, które zmagają się z wadami rozwojowymi ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeniami ruchowymi, chorobą nerwowo – mięśniową czy asymetrią ułożeniową. To, co jest najważniejsze, to czas reakcji rodzica. Im szybciej opiekunowie udadzą się na diagnozę, tym wcześniej będzie można wprowadzić odpowiednią rehabilitację.
Zasada odruchowej lokomocji, czyli metoda Vojty
Rehabilitacja dziecka prowadzona metodą Vojty skierowana jest głównie do dzieci borykających się z mózgowym porażeniem dziecięcym, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, zaburzeniami ośrodkowej koordynacji nerwowej czy asymetrią ułożenia ciała. Jej główny cel to nauczenie dziecka samodzielności w codziennym życiu. Co ważne tą metodą terapii obejmuje się dzieci, które mają problem z zaburzeniami lokomocji. Dziecko przystępujące do tej rehabilitacji musi rozumieć mowę i posiadać umiejętność wykonywania poleceń. Specjalista korzysta ze specjalnych mebli. Są one przeznaczone do zajęć terapeutycznych. W ten sposób pociecha uczy się samoobsługi i codziennych czynności. Zajęcia najczęściej odbywają się w grupach, które nadzoruje kilku specjalistów. Ponadto terapeuci opisują słownie ruch np. dziecko unosząc prawą rękę powtarza „unoszę prawą rękę”. Jeśli ma trudność z wykonaniem zadania, wówczas prosi kolegów o pomoc. Co dodatkowo uczy umiejętności społecznych.
Rehabilitacja dziecka – umów się na pierwszą wizytę już dziś
Wiesz już, jakie metody można zastosować do pracy z dzieckiem. Pora byś podjęła odpowiednią decyzję i umówiła się na wizytę. Rehabilitacja dziecka powinna rozpocząć się jak najszybciej. Dlatego też nie zwlekaj. Umów się na wizytę już dziś.