Integracja sensoryczna to kluczowe zagadnienie w procesie prawidłowego rozwoju każdego człowieka. Dlaczego jest aż tak ważna? Gdy dochodzi do jej zaburzenia, zaburzeniu ulega również prawidłowe funkcjonowanie danej osoby. Dziecko borykające się z zaburzeniami SI będzie miało np. duże trudności w utrzymaniu koncentracji uwagi. Wówczas przydatna może okazać się terapia. Czym charakteryzują się zaburzenia integracji sensorycznej? Odpowiadamy!
Integracja sensoryczna – czym jest jej zaburzenie?
Integracja sensoryczna to nic innego, jak przetwarzanie bodźców pochodzących ze wszystkich zmysłów człowieka. Jeśli któryś z nich w sposób nieprawidłowy odbiera owe bodźce, wówczas mówimy o zaburzeniu integracji sensorycznej. Intensywny rozwój w obszarze integracji sensorycznej obserwuje się od momentu narodzin o 7r.ż. W tym czasie warto bacznie obserwować pociechę. Czego mogą dotyczyć zaburzenia? Owe zaburzenia mogą dotyczyć operowania ciałem w przestrzeni, reagowania na bodźce oraz odróżniania odbieranych bodźców.
Integracja sensoryczna – objawy zaburzeń
Poznaliśmy już, co oznacza termin „integracja sensoryczna”. Pora by poznać objawy zaburzeń SI. Osoba, która została dotknięta zburzeniami integracji sensorycznej może być nadwrażliwa lub niedowrażliwa w zakresie funkcjonowania danego zmysłu. Dzieci bardzo często próbują sobie zrekompensować owe braki poprzez dostymulowanie się. Wśród najczęstszych objawów zaburzeń integracji sensorycznej można wyróżnić:
- obecność takich zachowań jak upór, wycofywanie się lub impulsywność;
- trudności w zakresie prawidłowej mowy oraz jej rozumienia;
- niemożność pozostania dłużej w jednym miejscu;
- trudności w koncentracji uwagi;
- nadpobudliwość emocjonalną;
- podatność na przeciążenia spowodowane nadmiarem bodźców;
- gwałtowne reakcje na bodźce dotykowe, wzrokowe, dźwiękowe;
- brak reakcji np. na ból;
- osłabioną koordynację wzrokowo – ruchową;
- trudności w zakresie samoobsługi;
- trudności w relacjach z rówieśnikami;
- brak orientacji we własnym ciele;
- „zastyganie” bezruchu w odpowiedzi na brak bodźców.
Zauważyłeś u swojego dziecka któryś z powyższych objawów? Zgłoś się do specjalisty. Pamiętaj o tym, że nie poddane terapii zaburzenie integracji sensorycznej, doprowadzi do jego pogłębienia. Taka sytuacja spowoduje utrudnione funkcjonowanie pociechy w życiu codziennym. Zadbaj o komfort swojego dziecka już dziś.
Przyczyny zaburzeń integracji sensorycznej
Przyczyn zaburzeń integracji sensorycznej można upatrywać m.in. w specyficznych zaburzeniach mowy, całościowych zaburzeniach rozwoju (w tym spektrum autyzmu, zespół nadpobudliwości psychoruchowej lub deficyt uwagi). Z uwagi na to, iż integracja sensoryczna kształtuje się już w okresie ciąży, w czasie jej trwania może dojść do sytuacji, które będą miały wpływ na zaburzenia SI. Zatem wpływ na zaburzenia integracji sensorycznej ma m.in.; spożywanie alkoholu, zażywanie substancji psychoaktywnych, palenie papierosów w czasie trwania ciąży. Także wystąpienie komplikacji porodowych lub okołoporodowych, cesarskie cięcie, czy też niedotlenienia mogą wpłynąć na zaburzoną integrację zmysłów dziecka w przyszłości.
Nasi specjaliści czekają na Twoją pociechę
Integracja sensoryczna jest bardzo ważna z perspektywy prawidłowego rozwoju i funkcjonowania dziecka. Niepokoi Cię coś w zachowaniu Twojej pociechy? Warto skonsultować to ze specjalistą. Zaburzona integracja sensoryczna wpływa na dezorganizację codziennego funkcjonowania dziecka. Dzięki postawieniu odpowiedniej diagnozy Twoje dziecko uzyska adekwatną do swoich potrzeb pomoc. Pamiętaj, że ważny jest czas. Dlaczego? By utrwaleniu nie uległ nieprawidłowy wzorzec zachowania. Nasi specjaliści nie tylko przeprowadzą kompleksową diagnozę. Zaproponują również adekwatną formę terapii. Wszystko, by jak najbardziej usprawnić funkcjonowanie Twojego dziecka. Przyjdź i przekonaj się sama. Zadzwoń i umów się na pierwsze spotkanie już dziś. Czekamy właśnie na Ciebie.