Jałowa martwica kości to temat, o którym ostatnio można coraz częściej usłyszeć. Zwłaszcza w kontekście dzieci i młodzieży. Co warto wiedzieć o tej chorobie? Jak ją leczyć? O tym w poniższym artykule.
Jałowa martwica kości to…
obumieranie fragmentu tkanki kostnej bez wpływu czynników chorobotwórczych drobnoustrojów. Tak w telegraficznych skrócie powiedzielibyśmy czym jest ta choroba. Jałowa martwica kości najczęściej pojawia się na głowie kości udowej, w guzie piętowym, głowie II kości śródstopia.
Jak przebiega leczenie choroby?
Leczenie jałowej martwicy kości jest procesem długotrwałym. Polega na ochronie obumarłej kości przed działaniem niekorzystnych obciążeń mechanicznych, które mogą zakłócać proces odbudowy. Zazwyczaj jałowa martwica kości trwa od roku do czterech lat – w zależności od wieku dziecka. W przypadku osób, u których zbyt późno zostanie zdiagnozowana, w późniejszym wieku może dość do wtórnych zmian o charakterze zwyrodnieniowo-zniekształcającym.
Szanse na całkowite wyleczenie
Tak jak w przypadku innych schorzeń – im wcześniej jałowa martwica kości zostanie odkryta, tym wzrasta szansa na całkowite wyleczenie. Należy pamiętać, że gdy martwica pojawiła się po 10 roku życia, to jest zwiększone prawdopodobieństwo, iż może dojść do powikłań i deformacji kości, dlatego warto umówić się na wizytę do specjalisty i skontrolować czy nie doszło do takich powikłań.