Zastanawiasz się, na czym polega konsultacja psychologiczna? To nic innego, jak jedna z wielu form pomocy. Skierowana jest do osób, które potrzebują wsparcia. Co ważne, zadaniem psychologa nie jest rozwiązanie problemów. Specjalista wysłuchuje pacjenta i proponuje metody, które mogą przyczynić się do rozwiązania trudności. Czym jest zatem wspomniana konsultacja? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Konsultacja psychologiczna – co to takiego?
Konsultacja psychologiczna to pierwszy krok w poradzeniu sobie z trudnościami, z jakimi aktualnie się zmagamy. Co ważne, taką formę wsparcia prowadzi psycholog lub psycholog posiadający uprawnienia do psychoterapii. Skorzystać z niej możesz sytuacji, gdy zmagasz się z trudnościami życiowymi, czy kryzysem emocjonalnym. Wspomniana konsultacja jest formą jednorazowej pomocy. W praktyce udzielenie pełnej konsultacji może wymagać do pięciu spotkań. Może również stanowić swoisty wstęp do podjęcia psychoterapii lub leczenia psychiatrycznego.
Dla kogo przeznaczona jest konsultacja psychologiczna?
Zastanawiasz się, do kogo skierowana jest ta forma wsparcia? Spieszymy z odpowiedzią. Skorzystać z niej mogą wszyscy ci, którzy borykają się z problemami natury psychologicznej. do specjalisty może udać się zdrowy człowiek, który doświadcza trudności w swoim życiu. Jeśli aktualnie potrzebujesz wsparcia/porady również powinieneś udać się do specjalisty. Wśród wskazań do konsultacji psychologicznej możemy wyróżnić:
- trudności adaptacyjne, a także relacjach interpersonalnych;
- nieumiejętność kontrolowania emocji;
- utrzymujący się przez dłuższy czas zły nastrój;
- problemy rodzinne (konflikty, uzależnienia, niepełnosprawność)’
- doświadczanie stresu, zaburzeń lękowych, trudności ze snem;
- problemy wychowawcze;
- trudności rozwojowe u dzieci (nieprawidłowe tempo rozwoju, trudności emocjonalne, agresywne zachowania);
- zaburzenia psychosomatyczne.
To tylko niektóre z sytuacji wymagających wsparcia psychologa. Pamiętaj, że jeśli odczuwasz dyskomfort psychiczny, zgłoś się po pomoc.
Przebieg konsultacji psychologicznej
W jaki sposób przebiega konsultacja psychologiczna? To nic innego, jak rozmowa ze specjalistą. Ma ona na celu umożliwienie psychologowi postawienie odpowiedniej diagnozy. Wskazuje również sposoby pracy z trudnościami. W czasie pierwszego spotkania to pacjent więcej opowiada. Wspomina, jaki jest powód jego wizyty, mówi o swoich problemach lub trudnościach, z jakimi przyszło mu się mierzyć. Czasem zdarza się, że do gabinetu psychologa trafia człowiek będący aktualne w kryzysie. Wówczas pojawia się wiele negatywnych emocji. Pamiętaj: specjalista wysłucha Cię ze spokojem i wyrozumiałością.
Nie wiesz, w jaki sposób opisać sytuację, z jaką się zmagasz? Spokojnie. Psycholog poprzez zadawanie pomocniczych pytań postara się jak najlepiej poznać Twoją sytuację.
Ważny jest plan współpracy
Kiedy psycholog pozna problem, z jakim się zgłaszasz, Twoje oczekiwania w stosunku do spotkania postara się zaproponować Ci plan dalszej współpracy. Pamiętaj, że udzielenie fachowej pomocy może potrwać dłużej niż jedno- dwa spotkania. Na tym etapie niezmiernie ważne jest dokładne poznanie zarówno pacjenta, jak i jego trudności. Wówczas możliwe stanie się udzielenie adekwatnej formy wsparcia. Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, psycholog skieruje Cię do innych specjalistów celem podjęcia innych form leczenia. Z Twojej strony bardzo ważna jest szczerość oraz systematyczność w uczęszczaniu na spotkania z psychologiem.
Umów się na wizytę już dziś
Z naszego artykułu dowiedziałeś się jak wygląda konsultacja psychologiczna. Oczywiście pamiętaj o tym, że spotkania są odpowiedzią na indywidualne potrzeby pacjenta i mogą się nieco od siebie różnić. Pamiętaj jednak, że jeżeli doskwiera Ci uciążliwy zły nastrój, nie radzisz sobie z trudnościami dnia codziennego, umów się do specjalisty. Pozwól sobie pomóc. Sytuacja sama się nie rozwiąże. Dlatego też zadzwoń i umów się na pierwsze spotkanie z psychologiem już dziś.