Logopeda Rzeszów bardzo często zaleca po pierwszej wizycie prócz terapii, ćwiczenia w domowym zaciszu. W jaki sposób pracować z dzieckiem, by zauważalne były postępy? Jak wspomagać rozwój mowy dziecka? Zebraliśmy dla Ciebie kilka ważnych ćwiczeń, które wpłyną na poprawę wymowy u Twojego dziecka. Zapraszamy do lektury!
Logopeda Rzeszów – w jaki sposób pracować z dzieckiem w domu?
Logopeda Rzeszów z pewnością zaleci Ci ćwiczenia, które uwzględniać będą zarówno pracę z oddechem, motoryką, słuchem oraz artykulacją. Są one niezmiernie ważne z punktu widzenia rozwoju dziecka. Ważną kwestią jest również dbanie o prawidłowe uczenie dziecka pierwszych, ważnych czynności. Mowa tu o ssaniu, gryzieniu czy przeżuwaniu. To właśnie one w późniejszych latach mają wpływ na poprawność wymowy.
Oddech jako podstawowe ćwiczenie w logopedii
Wykonując w domu ćwiczenia logopedyczne wykonywane w domu nie powinny pomijać tych, związanych z oddechem. Odgrywa on kluczową rolę w poprawnej wymowie. Ten rodzaj ćwiczeń jest szczególnie zalecany dla tych dzieci, które oddychają przez usta. Proponowanym ćwiczeniem na wspomaganie oddechu jest np. przedmuchiwanie lekkich przedmiotów (np. piórek), dmuchanie w wiatrak, przenoszenie/przedmuchiwanie lekkich przedmiotów z wykorzystaniem słomki, dmuchanie w słomkę zanurzoną w kubeczku z wodą. To tylko kilka propozycji ćwiczeń. Tak naprawdę ogranicza Was tylko wyobraźnia. Nie bójcie się eksperymentować i wymyślać własne propozycje zabaw.
Artykulacja głosek przede wszystkim
Logopeda Rzeszów zapewne wspomni Ci, że bardzo ważne jest skupienie się w ćwiczeniach na prawidłowej artykulacji. Im wcześniej dziecko zacznie takie ćwiczenia, tym lepiej. Oczywiście również i prawidłową artykulację najlepiej ćwiczyć poprzez wspólną zabawę. Możecie np. próbować dotknąć językiem tylnych górnych zębów, wysyłać sobie całusy, cmokać lub ziewać. Ulubioną zabawą dzieciaków jest puszczanie mydlanych baniek – to również idealna forma ćwiczeń. Głośne śmianie się czy przeliczanie zębów z użyciem języka może okazać się wesołą zabawą. Co jeszcze wpłynie na poprawę artykulacji? Dziecko może pić z kubka, jeść z użyciem łyżeczki, a także gryźć twarde pożywienie.
Logopeda Rzeszów – nie zapominaj o dłoniach!
W ćwiczeniach logopedycznych prowadzonych w domu, nie można zapominać o motoryce małej. Jest ona kluczowa z punktu widzenia rozwoju prawidłowej mowy. Dzieci uwielbiają lepić z plasteliny, rysować przeróżne obrazki, wycinać wzorki z kartek lub układać klocki. Warto to wykorzystać w terapii logopedycznej. Twoje dziecko będzie się beztrosko bawiło i spędzało czas w swój ulubiony sposób, ćwicząc tym samym małą motorykę i prawidłową wymowę.
Ćwiczenia wspomagające słuch
Słuch fonemowy jest ważny, ponieważ to właśnie dzięki niemu dziecko potrafi rozróżniać głoski brzmiące podobnie. Jest to niezmiernie ważne w czasie odróżniania wyrazów, które mają podobne brzmienie. Dlaczego jeszcze słuch fonemowy jest tak ważny? Jeśli dojdzie do jego zaburzenia, wówczas pociecha może doświadczać trudności w nabyciu np. umiejętności czytania i pisania. W jaki sposób zatem go ćwiczyć? Możesz robić to poprzez zagadki! Dzieci je uwielbiają. Możecie wspólnie odgadywać dźwięki wydawane przez przedmioty lub wysłuchiwane z otoczenia. Odszukiwanie rymów lub domino głoskowe będzie równie ciekawym zajęciem dla Twojego malucha. Wspólnie wymyślajcie kolejne zabawy z wykorzystaniem dźwięku, ćwicząc przy tym szalenie ważny słuch fonemowy.
Logopeda Rzeszów – terapia logopedyczna w domowym zaciszu
Logopeda Rzeszów zadba o to, by Twoje dziecko rozpoczęło proces, który wpłynie na poprawność wymowy. Pamiętaj jednak, że również i Ty możesz mu w tym pomóc. O czym należy pamiętać wykonując ćwiczenia logopedyczne w domu? Przede wszystkim o tym, by maiły one formę wspólnie spędzanego czasu. Dzięki temu poprzez zabawę Twoje dziecko będzie ćwiczyło aparat mowy.
Jeśli jednak coś w wymowie dziecka będzie Cię w dalszym ciągu niepokoić, zalecamy umówić się na konsultację logopedyczną. Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na nurtujące Cię pytania.