Logopeda staje się terapeutą, który zyskuje coraz większą popularność. Czym zatem zajmuje się ów specjalista? Kiedy jest odpowiedni moment, by udać się z dzieckiem na wizytę? W jaki sposób wspiera on rozwój psychomotoryczny dziecka? Odpowiedź znajdziesz w naszym najnowszym artykule.
Logopeda – czym zajmuje się ten specjalista?
Logopeda koncentruje się na ćwiczeniu prawidłowej wymowy. W czasie spotkań terapeutycznych pracuje on z dzieckiem nad usprawnieniem narządów artykulacyjnych, a także prawidłowym oddechu. W swoim gabinecie skupia się na dzieciach, które doświadczają trudności w prawidłowej wymowie poszczególnych głosek lub borykają się z zaburzeniem mowy.
Terapia małych pacjentów
W jaki sposób logopeda pomaga dzieciom? Przede wszystkim dba o to, by mały pacjent zaczął prawidłowo mówić. Terapia skupia się zatem na odpowiedniej stymulacji, która wspomaga aparat mowy. W czasie spotkań nie tylko mowa dziecka jest pod opieką. Specjalista dba również o rozwój słownictwa, rozumienie mowy czy też gramatyki. Zagadnienia te są niezwykle ważne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju mowy. Co jeśli pociecha wcale nie mówi? Spokojnie. Wówczas terapeuta zaproponuje wprowadzenie alternatywnych metod komunikacji. Pozwoli to zmniejszyć poziom frustracji doświadczanej przez dziecko. Da mu narzędzie, dzięki któremu będzie mógł komunikować swoje potrzeby.
Logopeda – wsparcie w prawidłowej mowie
Specjalista ten pomaga także dzieciom, które mają trudności z aparatem artykulacyjnym. Podczas pierwszej wizyty logopeda przeprowadzi szczegółowy wywiad. Sprawdzi zgryz, a także dopyta o sposób jedzenia dziecka i jego ewentualne trudności z tym związane. Terapeuta zaopiekuje się dziećmi, które mają trudności z płynnością mowy – jąkają się. Wówczas ważnym elementem terapii stanie się relaksacja oraz ćwiczenia fonacyjne.
Praca z niemowlakami
Do tego specjalisty można udać się już z niemowlakiem. Zastanawiasz się, w jaki sposób będzie on pracował z Twoim dzieckiem? Jednym z akcesoriów, jakie znajdziesz w jego gabinecie, będzie gryzak. Dlaczego? Wkładanie rączek i przedmiotów do buzi w okresie niemowlęcym jest bardzo ważne. Pomaga to w naturalny sposób odwrażliwić jamę ustną. Przygotowując ją w ten sposób do przyjmowania stałych pokarmów. Ten rodzaj stymulacji pozwala zobaczyć dziecku różnorodność faktur, wielkości, zapachów i temperatury. Wspomniane gryzaki wspomagają ruchy żujące. Dlatego też logopeda zaopatruje się w różnorodne gryzaki. Specjalista podpowie rodzicom, jakie są wskazane dla konkretnego dziecka i jego trudności.
Logopeda – umów się na wizytę już dziś
Wiesz już, jak wygląda spotkanie z logopedą. Pora zatem, by zadbać o swoją pociechę. Jeśli coś w jej zachowaniu Cię niepokoi, zadzwoń do nas. Umów się na pierwsze spotkanie. W czasie jego trwania specjalista rozwieje wszelkie rodzicielskie wątpliwości. Udzieli potrzebnych Ci rad. Nie zwlekaj i umów się na pierwsze spotkanie już dziś. Czekamy właśnie na Ciebie.