W życiu człowieka mowa odgrywa bardzo ważną rolę. Służy ona nie tylko jako środek do wyrażania swoich potrzeb, ale również jako narzędzie do komunikowania się z innymi. Czasem jednak zdarza się, że nasza mowa potrzebuje pomocy specjalisty. Wszystko przez wrodzone predyspozycje lub urazy, które prowadzą do jej upośledzenia. I tu pojawia się pytanie: jakiego specjalistę wybrać? Czy wystarczająca będzie wizyta u logopedy? A może u neurologopedy? Z poniższego artykułu dowiesz się, czym różnią się obie specjalności.
Logopeda, czyli specjalista od wymowy
Logopeda jest specjalistą, który zajmuje się wadami wymowy. Do tego właśnie specjalisty udamy się z dzieckiem, które ma problem z wymawianiem poprawnie, np. literki „k” lub zaczęło się jąkać. Specjalista ten uczy prawidłowej wymowy, a także wymawiania poszczególnych dźwięków, dzięki czemu efektem końcowym będzie płynna komunikacja. Logopeda nie zajmuje się jedynie pomocą z wypowiadaniem problematycznych głosek. By móc zacząć prawidłową terapię z dzieckiem, specjalista musi poznać genezę problemu.
Jak wygląda wizyta u logopedy?
Poza znalezieniem przyczyny, z jakich wynikają trudności pacjenta, logopeda bada także aparat artykulacyjny. Sprawdza zarówno jego budowę, funkcje fizjologiczne (sprawność aparatu w czasie jedzenia, połykania, picia, oddychania). Badaniu podlega również aparat słuchowy. Logopeda skupia się również na problemach związanych ze zgryzem, nieprawidłowościami związanymi z ułożeniem języka czy trudnościach w obszarze aparatu artykulacyjnego. To właśnie nieprawidłowości w tych obszarach są najczęściej przyczyną, dla której nasza mowa jest niepoprawna.
Czym zajmuje się neurologopeda?
Neurologopeda zaś zajmuje się zaburzeniami mowy i języka, które wynikają z uszkodzeń neurologicznych. Do tego specjalisty uczęszczają zarówno dzieci, jak i dorośli. Terapia prowadzona jest dla osób, które borykają się m.in. z afazją, porażeniem mózgowym, autyzmem lub mutyzmem. Neurologopeda to dobry wybór dla wszystkich tych, którzy borykają się z zaburzeniami mowy wynikającymi z uszkodzeniem OUN (ośrodkowy układ nerwowy) lub opóźnionym dojrzewaniem. Do tego specjalisty udadzą się również ci, którzy doznali udaru, niedotlenienia lub borykali się z guzem mózgu.
Wieloaspektowość pracy neurologopedy
Przez to, że neurologopedzi swoją fachową pomocą obejmują bardzo szerokie spektrum, zaczęli się specjalizować w węższych dziedzinach. Taki podział można dostrzec pośród tych specjalistów, którzy wybrali pracę tylko z dorosłymi lub tylko z dziećmi. Dzięki takiemu podziałowi, neurologopedzi mogą jeszcze lepiej prowadzić terapię ze swoimi pacjentami. Neurologopeda, który pracuje wyłącznie z dziećmi pomaga im budować nowe neurony dzięki stymulacji funkcji poznawczych.
Logopeda czy neurologopeda?
Nie ma nic złego w tym, że z dzieckiem, które ma problemy z wymową literki „r” udasz się do neurologopedy. Zawsze uzyskasz fachową pomoc. Jeśli masz wątpliwości specjalista z pewnością skieruje cię do odpowiedniego fachowca. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy masz już postawioną diagnozę, np. o problemach językowych osoby dorosłej lub nieprawidłowościach w funkcjonowaniu dziecka.
Nie bagatelizuj sygnałów
Często zdarza się, że rodzice bagatelizują wczesne sygnały i problemy z aparatem mowy. Do specjalisty udają się dopiero wówczas, gdy pojawia się poważna wada wymowy. Trudności z wymową nie znikną same, dlatego ważna jest specjalistyczna pomoc. Warto obserwować swoje dziecko zwłaszcza w obszarze aparatu artykulacyjnego. Zaniepokoić powinno nas także sytuacja, gdy dziecko chodzi z otwartą buzią, w czasie połykania wypycha język do przodu lub chrapie w czasie spania. I nie mówimy tu tylko o dzieciach starszych. Także u noworodków powinniśmy obserwować, czy prawidłowo oddychają, połykają i ssą. Jeśli coś nas zaniepokoi, w każdej chwili powinniśmy się skonsultować z lekarzem. Te wydawałoby się proste czynności mają duży wpływ na wymowę dziecka w przyszłości. Dlatego też nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.