Zastanawiasz się czym jest martwica biodra? Jakie mogą być skutki nieleczonej martwicy? Co powinieneś o niej wiedzieć, zanim udasz się do specjalisty? W jaki sposób wychwycić pierwsze niepokojące objawy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Martwica biodra – co to takiego?
Martwica biodra to nic innego jak obumieranie kości na skutek braku dopływu do niej krwi. Najczęściej nazywana jest naczyniową martwicą. Wspomniana martwica pojawia się najczęściej w sytuacji osłabienia kości. Polega przede wszystkim na zapadnięciu się i deformacji kości udowej. Co ważne, jeśli nie jest leczona może dojść do zapalenia stawów.
Martwica biodra i co dalej?
Jak już wspominaliśmy martwica biodra powstaje na skutek utraty dopływu krwi. Następnie dochodzi do zapadnięcia się i deformacji kości. Dzieje się tak dlatego, że komórki odpowiedzialne za usuwanie martwej kości, usuwają tzw. strukturę nośną głowy kości udowej. Problem pojawia się w momencie, gdy za dużo kości zostanie usuniętych zanim rozpocznie się produkcja nowych komórek kostnych.
Wczesne stadium choroby
Martwica biodra we wczesnym stadium nie powoduje bólu. Dlatego też bardzo często chory nie jest świadomy postępu choroby. Zazwyczaj pacjent odczuwa ból zlokalizowany w biodrze. Pojawia się on podczas wchodzenia po schodach, w czasie wysiłku lub chodzeniu po nierównościach. Co ważne, ból będzie się nasilać wraz z zapadaniem się kości.
Leczenie martwicy biodra
W jaki sposób przebiega leczenie martwicy biodra? Przede wszystkim uzależnione jest od ciężkości i wieku, w którym się pojawiła. Wczesna diagnoza pozwala zalecić pacjentowi zabieg nieoperacyjny. Niestety w większości przypadków zabieg chirurgiczny jest koniecznością. Dlatego też niezmiernie ważny jest czas reakcji chorego.
Dekompresja rdzenia
Jeśli choroba jest w początkowym stadium specjaliści mogą wykonać zabieg ambulatoryjny. Jest to tzw. dekompresja rdzeniowa. W jaki sposób przebiega zabieg? Wykonuje się jednocentymetrowe nacięcie z boku uda. W ten sposób tworzy się kanał do martwej kości. Dzięki temu do głowy kości tworzone jest wejście dla naczyń krwionośnych. Przyspiesza to fazę naprawczą.
Martwica biodra – umów się na wizytę już dziś!
Wiesz już czym jest martwica biodra. Dowiedziałeś się również w jaki sposób może ona przebiegać. Pora zatem na kolejny ruch. Zadzwoń do nas i umów się na spotkanie z naszym specjalistą. Wybierz dogodny dla siebie termin. Nie zwlekaj! Czas nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Zadzwoń do nas. Czekamy właśnie na Ciebie.