Martwica kości u dzieci jest jedną z tych chorób, które w dalszym ciągu badane są przez lekarzy. Obecnie postawienie jednoznacznej diagnozy jest trudne. Jakie są objawy chorób martwiczych? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Martwica kości u dzieci – co powinieneś wiedzieć?
Martwica kości u dziecka jest również czasem nazywana jałową martwicą kości. Choroba ta polega na obumieraniu tkanki kostnej. Co ważne w tym procesie nie biorą udziału drobnoustroje. Martwica kości dotyka dzieci i nastolatków. Dlaczego? Naczynia krwionośne w rosnących obszarach kości nie mają ze sobą połączeń. Stan ten powoduje mniejsze ukrwienie w poszczególnych obszarach. Jednym z częściej spotykanych objawów martwicy kości jest ból pojawiający się najczęściej po wysiłku.
Objawy martwicy kości u dzieci
W początkowym etapie martwica kości u dzieci charakteryzuje się dolegliwościami bólowymi w obrębie kończyn. Ból znika po okresie odpoczynku. Zauważalny jest także obrzęk i zaczerwienienie chorej kończyny. Podczas uciskania dziecku towarzyszy ból. W efekcie postępowania choroby może dojść do zniekształceń obrysów kończyn.
Przyczyny chorób martwiczych kości
Jakie są najczęstsze przyczyny martwicy kości u dzieci? Do tej pory nie zostały one jednoznacznie poznane. Specjaliści przypuszczają, iż powstają one an skutek niedokrwienia określonego obszaru kości. Wiązać się to może z przeciążeniami, zaburzeniami kostnienia, wadami wrodzonymi, wielokrotnymi lub pojedynczymi urazami. Dlatego też bóle i inne dolegliwości kończyn warto konsultować ze specjalistą.
Rozpoznanie choroby martwiczej kości
Kto może rozpoznać chorobę martwiczą kości? Przede wszystkim pediatra. To właśnie on może jako pierwszy przeprowadzić szczegółową rozmowę z rodzicami. W czasie jej trwania padają pytania m.in. o przebyte urazy, czas utrzymywania się objawów, a także sytuacje, w jakich one się pojawiają. Pojawi się również pytanie dotyczące odczuwanego bólu. Ważne jest to czy nasila się ona w czasie odpoczynku, czy też ustaje. Dodatkowo poruszana jest kwestia tego, czy sam pacjent zauważa ograniczenia w obrębie bolącej kończyny. Pytanie dotyczyć będą również ewentualnych przyjmowanych leków oraz diagnozy chorób. Tak przeprowadzony wywiad pozwoli skierować pacjenta do ortopedy. Specjalista ten zleci wykonanie badań. Wśród nich może być np. tomografia komputerowa. Po badaniach zostanie postawiona ostateczna diagnoza.
Martwica kości u dzieci – skonsultuj się ze specjalistą
Martwica kości u dzieci może przebiegać w sposób praktycznie niezauważony. Dlatego też ważne jest, byś był wyczulony na sygnały, jakie wysyła dziecko. Jeśli tylko coś Cię zaniepokoi, nie zwlekaj. Skonsultuj się z naszymi specjalistami. Odpowiedzą oni na każde nurtujące Cię pytanie. Zaproponują odpowiednią formę leczenia, która wspomoże dziecko. Zadzwoń już dziś. Umów się telefonicznie na wizytę. Wybierz termin dogodny dla siebie. Zadzwoń. Czekamy właśnie na Ciebie i Twoje dziecko.