Co powinieneś wiedzieć o martwicy kości? Jakie są przyczyny powstawania tej choroby? Do jakiego specjalisty się udać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Martwica kości – czym jest?
Zanim przejdziemy do omówienia przyczyn powstawania martwicy kości, zastanówmy się czym ona jest. Martwica kości jest zespołem chorobowym, w czasie którego powstają zmiany o charakterze martwiczym. Są one umiejscowione w tkance kostnej. Co jeszcze powinieneś wiedzieć? W procesie powstawania martwicy kości nur biorą udziału drobnoustroje. Choroba ta to nic innego jak dysfunkcja w ukrwieniu konkretnego obszaru tkanki kostnej. Co ważne, może rozwinąć się w każdej kości.
Przyczyny powstawania martwicy kości
Martwica kości powstaje najczęściej na skutek doznanych wcześniej urazów, chorób autoimmunologicznych czy chorób krwi. Również zażywana chemioterapia, przyjmowane leki (głównie sterydy, leki przeciwwirusowe) czy nadmiernie spożywany alkohol, mogą przyczynić się do powstania martwicy kości. Niestety, przyczyn może być dużo. Co można zatem zrobić? Przede wszystkim warto uważnie obserwować rozwój dziecka. Jeśli tylko zauważysz niepokojące symptomy, zgłoś się do specjalisty. Wczesna interwencja pomoże zoptymalizować trudności w funkcjonowaniu pociechy.
Martwica kości – rozpoznanie
Jakie sygnały powinny Cię zaniepokoić? Zwróć uwagę, czy dziecko skarży się na ból. Przede wszystkim taki, który narasta wolno, a po odpoczynku mija. Kolejną ważną rzeczą jest utykanie pociechy w czasie chodzenia. Wówczas można przypuszczać, że martwica zaatakowała kończyny dolne. Ponadto, jeśli pojawiła się miejscowa bolesność uciskowa, obrzęk, ograniczenie ruchomości stawu – udaj się z pociechą do lekarza. Właściwą diagnozę może postawić radiolog. Zbiera on szczegółowy wywiad, a także przeprowadza badanie radiologiczne. Dopiero po tak zebranych informacjach stawia ostateczną diagnozę.
Leczenie w martwicy kości
Co powinieneś wiedzieć o leczeniu? Przede wszystkim to, że jest to długotrwały proces. Wpływ na leczenie ma także wiek dziecka. Terapia opiera się na ochronie obumarłej kości przed dodatkowymi obciążeniami. Pozwala to na odbudowanie zniszczonych obszarów. Niestety, martwica kości może skutkować trwałymi następstwami. Efekty leczenia zależne są od miejsca, jakie zostało objęte martwicą. Dlatego też nie zwlekaj. Umów się na specjalistyczną konsultację.
Martwica kości – umów się na pierwsze spotkanie już dziś
Poznałaś już, w jaki sposób przebiega martwica kości. Wskazaliśmy również najczęstsze objawy, jakie pojawiają się w przebiegu choroby. Dlatego niezmiernie ważne jest, byś obserwowała swoje dziecko. W razie wystąpienia trudności w rozwoju, zgłoś się do nas. Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Jeśli zajdzie taka konieczność, przekserujemy Cię do odpowiedniego specjalisty. Zadzwoń i umów się na pierwsze spotkanie już dziś! Wybierz dogodny dla siebie termin. Czekamy właśnie na Ciebie i Twoje dziecko!