Mózgowe porażenie dziecięce – zastanawiasz się, jakie objawy daje u noworodków? W jaki sposób powinno przebiegać leczenie dzieci? Co powinieneś wiedzieć, by wspomagać rozwój swojego dziecka? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Mózgowe porażenie dziecięce – co powinieneś wiedzieć?
Należy pamiętać o tym, że mózgowe porażenie to złożona choroba. Wiąże się ona z trwałymi, niepostępującymi uszkodzeniami w obrębie struktur mózgowych. Dochodzi do nich na różnym etapie życia prenatalnego lub tuż po narodzinach. Rozpoznanie choroby na samym początku nie jest jednak łatwe i uzależnione jest od stopnia uszkodzenia oraz wieku dziecka.
Objawy mózgowego porażenia dziecięcego
Na jakie zachowania lub ich brak powinien zwrócić uwagę rodzić u swojego malucha? Pierwszym z nich jest odruch ssania. Czy Twoje dziecko potrafi sprawnie ssać i przełykać pokarm? A może się krztusi, pożywienie wylewa mu się z buzi, która się nie domyka? Zwróć również uwagę na napięcie mięśni tułowia oraz szyi. Niepokojące powinno być zachowanie, w którym maluch w sposób nienaturalny odgina swoje ciało. Dodatkowo wszelkie trudności związane z poruszaniem rączkami lub nóżkami należy skonsultować ze specjalistą. Jeśli zauważysz u swojej pociechy zachowanie, które znacznie odbiega od ogólnie przyjętej normy, warto udać się do specjalisty.
Mózgowe porażenie dziecięce – leczenie
Zastanawiasz się jak przebiega leczenie? Mózgowe porażenie dziecięce przebiega pod rożnymi postaciami. Wszystko uzależnione jest od stopnia uszkodzenia mózgu. Leczenie polega głównie na prowadzeniu wielopłaszczyznowej rehabilitacji. Ma ona na celu usprawnienie funkcjonowania dziecka. Należy jednak pamiętać o tym, że mózgowego porażenia dziecięcego nie wyleczymy całkowicie. Wpływ na wyniki uzyskane w czasie rehabilitacji ma również stopień uszkodzeń w strukturach mózgu. By rehabilitacja przyniosła oczekiwane rezultaty ważne jest również prawidłowe postawienie diagnozy i dobranie odpowiednich metod rehabilitacyjnych.
Rodzaje mózgowego porażenia dziecięcego
W chorobie tej możemy wyróżnić kilka rodzajów. Wśród nich znajdziemy:
- porażenie czterokończynowe – obejmuje wszystkie kończyny. Dodatkowo dziecko ma trudności z mową oraz połykaniem. Dodatkowo utrudnione jest poruszanie się pociechy,
- porażenie móżdżkowe – u dzieci występują drżenia w momencie wykonywania ruchów,
- porażenie pozapiramidowe – dzieci, i których zdiagnozowaną ten rodzaj mózgowego porażenia dziecięcego borykają się z mimowolnymi ruchami ciała oraz twarzy, czyli tikami,
- obustronne – dzieci, u których zdiagnozowano ten rodzaj porażenia dziecięcego mają trudności z chodzeniem lub w ogóle nie będą chodziły,
- mózgowe porażenie połowicze – w tym przypadku prażeniu uległa tylko jedna strona ciała. W jej obrębie dziecko będzie więc doświadczało trudności np. w zakresie koordynacji ruchowej.
Skonsultuj się ze specjalistą!
Już wiesz, że mózgowe porażenie dziecięce może występować pod kilkoma postaciami. Wiesz również, jakie zachowania lub jego braki powinny być dla Ciebie alarmujące. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju Twojej pociechy, nie czekaj. Skonsultuj się ze specjalistą. Z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, a w razie potrzeby udzielimy wsparcia.