Mózgowe porażenie dziecięce – brzmi mało znajomo? Jest ono wprawdzie coraz częściej diagnozowane. Niewielu rodziców jednak dokładnie wie, co oznacza i jakie niesie ze sobą konsekwencje w funkcjonowaniu dziecka. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym artykułem.
Mózgowe porażenie dziecięce – co powinieneś wiedzieć na jego temat
Przede wszystkim warto byś wiedział, że mózgowe porażenie dziecięce, zwane też w skrócie MPD, może charakteryzować się różnorodnymi objawami. Od czego jest to uzależnione? Wszystko zależy od tego, w jakim jest ono stopniu i rozległości. Jeśli mamy do czynienia z znacznym uszkodzeniem, wówczas już u noworodka można będzie zaobserwować pierwsze objawy. Natomiast im stopień uszkodzeń mniejszy, tym objawy będą widoczne później.
Czym charakteryzuje się dziecięce porażenie mózgowe u najmłodszych?
Rodzice bardzo często przeoczają pierwsze objawy. Dlaczego tak się dzieje? Są one trudne do wychwycenia, ponieważ najczęściej dotyczą one ruchu. Zatem na co rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na nieprawidłowe napięcie mięśniowe tułowia i szyi. Sygnał alarmowy może stanowić również wyginanie się dziecka w nienaturalny sposób, trudności z odwracaniem czy utrzymaniem głowi. Mózgowe porażenie dziecięce pojawia się również u dzieci, które nie zdobyły umiejętności przekręcania się z jednego boku na drugi.
Zwróć uwagę na zachowania odbiegające od zachowań rówieśników
Jakie zachowania powinny jeszcze niepokoić rodziców? Przede wszystkim opóźnienie rozwojowe w stosunku do rówieśników, czy zachowanie odbiegające od powszechnie przyjętej normy. Zwróć szczególną uwagę jeśli Twoje dziecko:
- ma obniżone napięcie mięśni w obrębie szyi i tułowia;
- nie podejmuje prób siadania, pełzania, raczkowania lub chodzenia;
- występuje u niego trudność w poruszaniu rękami/nóżkami,
- maluszek nie potrafi utrzymać przedmiotów w ręce, natomiast jego ruchy nie są skoordynowane;
- przejawia trudności w zakresie ssania i połykania, w czasie połykania nie potrafi domykać buzi, krztusi się.
Jeśli któreś z powyższych zachowań pojawi się u Twojego dziecka nie zwlekaj. Umów się jak najszybciej an wizytę do specjalisty. Im wcześniej dziecko otrzyma fachowa pomoc, tym lepiej.
Przyjdź na pierwszą wizytę, nie zwlekaj!
Mózgowe porażenie dziecięce jest o tyle podstępne, że może dawać bardzo późne i różnorodne sygnały. Dlatego tak ważna jest szybka i stanowcza reakcja rodziców. Jeśli zauważysz niepokojące Cię sygnały, nie zwlekaj. W leczeniu MPD niezwykle ważny jest czas reakcji. Jak najwcześniej udzielona pomoc może zwiększyć szanse dziecka na powrót do optymalnego funkcjonowania. Dlatego też umów się do naszego specjalisty na odpowiednią diagnostykę już dziś. Zadzwoń i umów się na dogodny dla siebie termin. Wspólnie zadbajmy o lepsze funkcjonowanie Twojego dziecka.