Czym jest mózgowe porażenie dziecięce? Jakie niesie ze sobą konsekwencje dla dziecka? W jaki sposób rodzice mogą wspierać pociechy, by ich rozwój był jak najbardziej optymalny? Odpowiedzi na te pytania postaraliśmy się udzielić w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Mózgowe porażenie dziecięce – podstawowe informacje
Zanim wskażemy sygnały mogące świadczyć o wystąpieniu mózgowego porażenia, zastanówmy się, czym ono jest. Mózgowe porażenie dziecięce (zwane w skrócie MPD), może charakteryzować się wieloma różnymi objawami. Wpływ na to mają takie czynniki jak stopień zaawansowania oraz ich rozległość. U noworodka objawy MPD mogą być widoczne od razu w sytuacji, gdy doszło u niego do znacznych uszkodzeń. Pamiętaj jednak o tym, że im mniejszy stopień uszkodzeń, tym pierwsze sygnały świadczące o MPD pojawią się dużo później.
Charakterystyka mózgowego porażenia dziecięcego
Jak już wspominaliśmy, w mózgowym porażeniu dziecięcym bardzo łatwo przegapić pierwsze objawy. Trudność ta uzależniona jest od tego, iż zazwyczaj pierwsze sygnały pojawiają się w zakresie narządu ruchu. Na co zatem powinien zwrócić uwagę rodzic? Kontroluj napięcie mięśniowe tułowia oraz szyi dziecka. Jeśli zauważysz, że jest ono nieprawidłowe, skontaktuj się ze specjalistą. Ponadto niepokojącym sygnałem może być również nienaturalny sposób wyginania się dziecka. Maluch może nie radzić sobie np. z odwracaniem lub utrzymaniem głowy w określonej pozycji. Mózgowe porażenie dziecięce może przejawiać się niezdobyciem umiejętności przekręcania się z boku na bok.
Jakie zachowania powinny zwrócić uwagę rodziców?
Na jakie zachowania powinni jeszcze zwrócić uwagę rodzice? Niepokojące sygnały stanowią wszelkie opóźnienia rozwojowe w stosunku do rówieśników. Innymi słowy – zwróć uwagę na zachowania pociechy, które odbiegają od powszechnie przyjętej normy. Innymi sygnałami, które powinny zwrócić Twoją szczególną uwagę są:
- obniżenie napięcia mięśni w szyi i tułowia;
- brak podejmowania prób siadania, raczkowania, pełzania czy chodzenia;
- widoczne trudności w poruszaniu np. nogami lub rączkami;
- nieumiejętność utrzymania przez dziecko różnych przedmiotów; brak koordynacji ruchowej;
- maluch ma trudności z ssaniem, połykaniem; nie potrafi domknąć buzi w czasie połykania jedzenia, często się krztusi.
Zaobserwowałeś któreś z wyżej wymienionych zachowań? Jeśli tak, to jak najszybciej umów się na pierwszą wizytę ze specjalistą. Pamiętaj, że czas Twojej reakcji oraz czas udzielenia fachowej pomocy, są bardzo ważne.
Mózgowe porażenie dziecięce – skonsultuj się ze specjalistą, umów się na wizytę
Mózgowe porażenie dziecięce niestety bardzo często daje późne objawy. Dodatkowo sygnały świadczące o jego występowaniu również są różnorodne. Tylko dzięki rzetelnemu śledzeniu rozwoju dziecka i wychwytywaniu niepokojących sygnałów możliwe stanie się szybkie postawienie diagnozy. Pamiętaj, ważny jest czas rozpoczęcia terapii. Im szybciej, tym lepiej dla dziecka. Dzięki temu specjaliści wspólnie z rodzicami będą mogli przywrócić funkcjonowanie dziecka do jak najbardziej optymalnego. Dlatego też nie zwlekaj. Zadzwoń i umów się na pierwszą konsultacje już dziś. Nasi specjaliści czekają na Was. Wspólnie zadbajmy o lepszy rozwój dziecka.