Uważasz, że Twojemu dziecku potrzebny jest neurologopeda? A może nie wiesz, czym różni się on od logopedy? Kiedy warto udać się do tego typu specjalisty? W jaki sposób przebiega diagnoza? Co zabrać na pierwsze spotkanie? Czy czas Twojej reakcji jest istotny? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Neurologopeda, czyli…?
Zastanawiasz się, kim jest neurologopeda? Jest to specjalista, który zajmuje się wadami wymowy, spowodowanymi uszkodzeniami w układzie nerwowym. Co ważne, przyczyny problemów w zakresie funkcjonowania aparatu mowy mogą być różnorodne. Bowiem na powstanie trudności w mowie u dziecka wpływ może mieć zarówno przebieg ciąży, jak i sposób karmienia. U dorosłych natomiast problemy z mową mogą wynikać z uszkodzeń połączeń nerwowych, spowodowanych np. chorobą.
Czym zajmuje się neurologopeda?
Neurologopedia to nic innego, jak specjalizacja wywodząca się z logopedii. Skupia się na rozwiązywaniu trudności związanych z mową. Co powinieneś wiedzieć o kształtowaniu się mowy? Przede wszystkim to, że problemy z nią mogą rozpocząć się zanim dziecko wypowie pierwsze słowo. Mowa zaczyna kształtować się już w momencie pojawienia się dziecka na świecie. Sporo również zależy od technik jedzenia. Zarówno ssanie, jak i pobieranie pokarmu (o różnej konsystencji) wpływa bezpośrednio na rozwój aparatu mowy. Stąd też neurologopeda zwraca uwagę na sposób jedzenia i picia dziecka. Co ważne, na problemy z prawidłową mową narażone są wcześniaki. Zwłaszcza wówczas, gdy przez długi czas przebywały one w inkubatorze, gdzie pokarm podawany był przez sondę. Neurologopeda zajmuje się również osobami dorosłymi. Głównie tymi po przebytym udarze lub chorobie, która spowodowała uszkodzenie połączeń nerwowych. Ponadto specjalista ten wspiera osoby zmagające się z zawodowym zaburzeniem głosu, będące po zabiegach krtani lub jej usunięciu, a także po okresie komutacyjnym.
Neurologopeda – kiedy udać się do niego z dzieckiem?
Zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni czas, by udać się do tego specjalisty? Zgłoś się, gdy Twoje dziecko:
- ma podejrzenie lub diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu lub afazji;
- ślini się nadmiernie, ma trudność z oddechem przez nos, a jego usta pozostają ciągle otwarte;
- urodziło się za wcześnie i z tego powodu karmione było sondą;
- nie mówi, choć jego etap rozwojowy wskazuje, że już powinno, ma problem ze zrozumieniem podstawowych słów;
- nie reaguje na swoje imię, nie gaworzy;
- ma trudności z ssaniem, przyjmowaniem pokarmów, przez co nie przybiera na wadze.
Jeśli któryś z powyższych objawów występuje u Twojego dziecka, nie zwlekaj. Umów się na wizytę jak najszybciej. Dzięki temu odpowiednia pomoc zostanie udzielona Twojemu dziecku w optymalnie krótkim czasie.
Pierwsza wizyta u neurologopedy – jak się przygotować?
W jaki sposób przygotować się do pierwszego spotkania ze specjalistą? Przede wszystkim zabierz ze sobą książeczkę zdrowia. Nie zapomnij także o wszelkiej dokumentacji medycznej, którą do tej pory zdążyłeś zgromadzić. Przydatne mogą się okazać również opinie lub orzeczenia, które otrzymało Twoje dziecko (jeśli takowe ma). Co ważne, jeśli pociecha ma trudności z jedzeniem zabierz łyżeczkę śliniak i ulubiony pokarm. Dzięki temu specjalista będzie mógł przyjrzeć się sposobowi jedzenia malucha. Na koniec pamiętaj o ulubionym pluszaku/samochodziku/kocyku. Dzięki temu dziecko będzie czuło się bezpieczniejsze i chętniej zacznie współpracę. To natomiast wiąże się z możliwością przeprowadzenia dokładnej i rzetelnej diagnozy.
Neurologopeda potrzebny od zaraz?
Wiesz już, czy różni się logopeda od neurologopedy. Poznałeś także trudności, z jakimi warto zgłosić się do tego specjalisty. Pamiętaj, że czas nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Im wcześniej zgłosisz się do specjalisty, tym lepiej dla Twojej pociechy. Dlatego też nie zwlekaj. Umów się na pierwszą wizytę już dziś. Wybierz dogodny dla siebie termin spotkania i przyjdź na konsultację z neurologopedą.