Zastanawiasz się, czym zajmuje się neurologopedia? Czym specjalista ten różni się od logopedy? I w jakach sytuacjach udać się do neurologopedy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Wczesna diagnoza, a także terapia małych dzieci zwiększa ich szanse na prawidłowy rozwój. Czy wiesz, że do specjalisty, jakim jest neurologopedia, możesz udać się z niemowlakiem?
Neurologopedia czy logopedia?
Czym zajmuje się neurologopedia? Przede wszystkim diagnozą i terapią zaburzeń związanych z mową, komunikacją czy językiem. Do neurologopedy trafiają osoby (zarówno dorośli, jak i dzieci), które w wyniku uszkodzeń OUN (ośrodkowego układu nerwowego) lub opóźnionego dojrzewania borykają się z zaburzeniami mowy. Do neurologopedy trafiają zatem osoby po udarach, z niepełnosprawnością intelektualną, z niedotlenieniem, czy guzem mózgu. To, o czym należy pamiętać przed pierwszą wizytą to fakt, iż neurologopedia zajmuje się osobami z zaburzeniami o podłożu neurologicznym.
Logopeda – czym zajmuje się ten specjalista?
Logopeda to specjalista, który zajmuje się terapią i diagnozą zaburzeń mowy. Jeśli nasze dziecko ma trudność w wymowie np. litery „l”, wówczas udajemy się do logopedy. Specjalista pomoże dziecku poprawnie nauczyć się wymawiać problematyczne dźwięki, by na koniec terapii mały pacjent mógł poprawnie się komunikować. Logopeda w czasie pracy z dzieckiem skupia się także na przyczynach, jakie doprowadziły do wady wymowy. W czasie pierwszego spotkania badaniu podlega budowa i sprawność aparatu artykulacyjnego, wzorce i nawyki dziecka, a także sprawność słuchowa. Dzięki temu można postawić ostateczną diagnozę i rozpocząć terapię.
Specyfika pracy neurologopedy
Należy pamiętać o tym, iż ze względu na wielość zaburzeń, z jakimi pracują neurologopedzi bardzo często specjalizują się oni w wąskiej dziedzinie. Co to oznacza? Możemy spotkać specjalistów, którzy pracują tylko z dziećmi. W czasie terapii skupiają się oni na stymulacji funkcji poznawczych. Dzięki temu powstają nowe neurony. Te zaś ułatwiają dzieciom mowę. Są również neurologopedzi, którzy pracują wyłącznie z osobami dorosłymi. Neurologopedia, jak każda inna dziedzina nauki, ze względu na swoją złożoność cechuje się owymi podziałami. Dzięki temu pomoc udzielana zarówno małym, jak i dużym pacjentom jest skuteczna.
Neurologopedia – kiedy udać się do specjalisty?
Zastanawiasz się, kiedy udać się z dzieckiem do neurologopedy? Warto skorzystać z konsultacji, gdy:
- dziecko jest obciążone ryzykiem okołoporodowym/ciążowym;
- zdiagnozowano u niego zaburzenia ze spektrum autyzmu, zespół genetyczny lub zaburzenia neurologiczne;
- cierpi na rozszczep podniebienia/wargi;
- u dziecka zdiagnozowano dziecięce porażenie mózgowe;
- pociecha urodziła się przedwcześnie;
- obserwowane są opóźnienia psychoruchowe;
- ma uszkodzenia układu nerwowego;
- zaburzenia mowy wystąpiły po udarze mózgu/wypadku;
- dziecko nadmiernie się ślini, nie potrafi oddychać przez nos, ma otwartą buzię;
- ma trudności z jedzeniem.
Jeśli któreś z powyższych trudności zauważasz u swojego dziecka, nie zwlekaj. Zadzwoń i umów się na wizytę do specjalisty.
Neurologopedia a oddział wcześniaków
Obecność neurologopedy na oddziale dziecięcym jest niezmiernie ważna. Pozwala ona na udzielenie wczesnej interwencji dziecku, już na początkowym etapie życia. Problemy, z jakimi może zmagać się wcześniak to przede wszystkim trudności z oddychaniem, połykaniem, ssaniem, ale również wady anatomiczne. Głównie dotyczące twarzy i ust. Dzięki wczesnej interwencji możliwe staje się zniwelowanie pojawiających się zaburzeń u dziecka.
Nie zwlekaj i umów dziecko na wizytę
Wiesz już czym rożni się neurologopedia od logopedii. Wiesz też, kiedy należy udać się po pomoc do specjalisty. Pamiętaj o tym, że ważny jest czas reakcji rodzica. Im wcześniej pociecha otrzyma fachową pomoc, tym lepsze i szybsze rezultaty przyniesie terapia. Dlatego też nie zwlekaj. Jeśli Twoje dziecko doświadcza wymienionych w artykule trudności, powinnaś jak najszybciej udać się do neurologopedy. Pozwól pomóc swojemu maluszkowi. Zadzwoń i umów się a wizytę.