Co takiego powinien mieć w sobie logopeda, by uznać go za profesjonalistę? Jakimi cechami powinien się wyróżniać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Logopeda to wykwalifikowana osoba
Pamiętajmy o tym, że każdy logopeda ma ukończone odpowiednie studia, a także szereg różnorodnych szkoleń. To wszystko sprawia, że ma on uprawnienia do wykonywania swojej pracy. Oczywiście nie możemy zapominać o praktyce, która także wpływa na podnoszenie kwalifikacji. By specjalista w swojej dziedzinie był profesjonalistą powinien również systematycznie podnosić swoje kompetencje. Nowo zdobyta wiedza wpłynie znacząco na jakość prowadzonej terapii.
Ważna jest relacja terapeutyczna
Czym jeszcze wyróżnia się profesjonalny logopeda? Przede wszystkim potrafi on nawiązać odpowiednią relacje z pacjentem. Cechuje go również adekwatne podejście do prowadzenia terapii. Wspomniana relacja jest niezwykle ważna w procesie terapeutycznym. Dobry kontakt terapeuty z pacjentem niejednokrotnie jest czynnikiem decydującym o sukcesie terapii.
Elastyczność terapeuty
Logopeda pracujący z dziećmi wie, że jest to praca wymagająca dużych pokładów elastyczności i kreatywności. Jest to ważne, ponieważ mali pacjenci bardzo często wykazują niską motywację do pracy, szybko się męczą, a przede wszystkim nudzą ich ćwiczenia. Dlatego też niezwykle ważna jest atrakcyjność prowadzonej terapii. Dobry specjalista dba również o to, by ćwiczenia odpowiadały wiekowi i możliwościom dziecka. Tak skonstruowana terapia sprawia, że mali pacjenci są zaangażowani w proces terapeutyczny. W pracy logopedy istotna jest umiejętność motywowania dzieci.
Komunikacja z rodzicami to podstawa
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze logopedy? Sprawdź, czy specjalista pozostaje w stałym kontakcie z rodzicem. Odpowiednia współpraca na linii rodzic – terapeuta przyczyni się do lepszych efektów terapeutycznych. Niezmiernie istotne jest udzielanie wskazówek rodzicowi do pracy w domowym zaciszu. Dlaczego? W terapii logopedycznej ważna jest ciągłość oddziaływań terapeutycznych. Nie wystarczy, że mały pacjent raz w tygodniu spotka się z logopedą. By mowa uległa poprawie dziecko musi systematycznie ćwiczyć.
Ile trwa terapia logopedyczna?
Zastanawiasz się, jak często dziecko będzie pojawiało się na terapii i jak długo będzie ona trwała? Rozpoczynając terapię, spotkania powinny odbywać się minimum raz w tygodniu. Najlepiej jeśli spotykacie się zawsze w tym samym dniu i o tej samej porze. Wpływa to na wdrożenie dziecka w systematyczność spotkań. Długość terapii uzależniona jest od trudności z jaka boryka się dziecko. Ponadto istotna jest systematyczna praca z pociechą w domu. Te czynniki decydują bowiem o pojawieniu się efektów terapii.
Logopeda podpowiada – umów się na pierwsze spotkanie już dziś
Wiesz już, jakimi cechami powinien odznaczać się profesjonalny logopeda. Dowiedziałeś się również, jak przebiega proces terapeutyczny. Pora zatem na kolejny krok. Zadzwoń do nas już dziś. Umów się na spotkanie z naszym specjalistą w dogodnym dla siebie terminie. Nie zwlekaj!