Psycholog dla dzieci wspomaga nie tylko dziecko, ale również i rodziców. Warto więc dobrze przygotować się na pierwszą wizytę. W jaki sposób to zrobić? Możesz przygotować sobie listę pytań, które Cię nurtują. Poniżej spisaliśmy listę niektórych z nich.
Psycholog dla dzieci – przebieg pierwszej wizyty
Pierwsze spotkanie z psychologiem może być dla rodzica stresującym doznaniem. Dlatego też dobrze jest się do niego przygotować. Jedno z pierwszych pytań, jakie nasuwa się do zadania psychologowi brzmi „Czy moje dziecko potrzebuje pomocy psychologicznej?”. Warto na pierwszym spotkaniu zadać to pytanie. Oczywiście wcześniej musisz opisać problem, z jakim się zgłaszacie. Pamiętaj, że potrzeba spotkań z psychologiem Twojego dziecka nie musi oznaczać zaburzeń. Być może psycholog dla dzieci będzie wspierał tylko jego prawidłowy rozwój. Przed pierwszym spotkaniem rodzic bardzo często ma wątpliwości, dotyczące wieku dziecka. „Czy moje dziecko nie jest za małe na spotkanie z psychologiem?” również i te wątpliwości warto rozwiać na pierwszym spotkaniu.
W gabinecie psychologa
Psycholog dla dzieci na pierwsze spotkanie zaprosi Cię bez dziecka. Dzięki temu możesz swobodnie opowiedzieć o problemie, który skłonił Cię do umówienia się na pierwszą wizytę. Specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zadawać nurtujących Cię pytań. Wśród nich mogą znaleźć się m.in.: „Czy moje dziecko rozwija się adekwatnie do wieku?”, „Moje dziecko często się złości, co robić?”, „Moje dziecko uwielbia układać w rzędzie różne przedmioty, czy powinnam mu tego zabronić?”. To tylko niektóre z przykładów pytań, jakie możesz zadać specjaliście. Pamiętaj o tym, że nawet z pozoru najbardziej błahe pytanie, może okazać się kluczowe w rozwiązaniu trudności, z jakimi się borykacie.
Przygotuj się dobrze do spotkania z psychologiem
Poza przygotowanymi pytaniami, warto do psychologa zabrać całą posiadaną przez dziecko dokumentację medyczną. Nie zapomnij również o książeczce zdrowia. Pozwoli ona na uzupełnienie wywiadu o informacje, które mogły ulecieć, a są ważne z punktu widzenia spotkania. Pierwsza wizyta trwa zazwyczaj ok. 50 minut. Czas ten psycholog wykorzystuje na przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z rodzicem, zebranie jak największej ilości danych o dziecku, dobierze narzędzia diagnostyczne, a także ustali dalszy plan spotkań (oczywiście jeśli zajdzie taka potrzeba). Oczywiście to też czas na zadawanie pytań przez rodzica.
Spotkanie podsumowujące
Nim dojdzie do spotkania podsumowującego, psycholog spotyka się Take z dzieckiem. Dokonuje obserwacji, niezbędnej diagnostyki, a na końcu stawia diagnozę. Na ostatnie spotkanie specjalista ponownie zaprasza samego rodzica. Przedstawia mu swoje wnioski po przeprowadzeniu kompletnej diagnozy. Jeśli zachodzi potrzeba, zaleca udanie się na dodatkowe badania specjalistyczne np. do neurologa. W sytuacji, gdy dziecko potrzebuje wsparcia psychologa, ustala z rodzicem formę terapii. Udziela także wskazówek, które można wykorzystać do pracy z dzieckiem w domowym zaciszu.
Umów się na wizytę już dziś!
Psycholog dla dzieci nie ocenia i nie rozlicza rodziców z metod wychowawczych, jakie stosują. Wspiera ich w pokonywaniu napotykanych trudności. Dlatego też nie zwlekaj i umów się na pierwszą wizytę. Pozwól pomóc sobie i swojemu dziecku. Nasi specjaliści czekają na Ciebie.