W jaki sposób psycholog Rzeszów może wesprzeć Twoje dziecko? Jak wygląda pierwsza wizyta? Jakie pytania, jako rodzic, możesz zadać psychologowi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Psycholog Rzeszów – jak przebiega pierwsze spotkanie?
Pierwsza wizyta u specjalisty może być stresującym przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Dlatego tak ważne jest, by się do niego dobrze przygotować. Jako rodzic, zapewne zastanawiasz się, czy psycholog Rzeszów potrzebny jest Twojemu dziecku. Warto o to zapytać specjalistę. Pamiętaj, by wcześniej na spokojnie wyjaśnić, jakie masz trudności. Jakie jeszcze pytanie może Cię nurtować? „Czy moje dziecko nie jest za małe na spotkanie z psychologiem?” – także i te wątpliwości warto rozwiać od razu na pierwszym spotkaniu.
Przebieg pierwszego spotkania
Psycholog Rzeszów początkowo może zaprosić Cię bez dziecka. Taka sytuacja sprzyja swobodnej rozmowie. Możesz na spokojnie opowiedzieć o problemie, z którym przychodzisz. Zadaniem psychologa jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, który pozwoli na dokładne poznanie trudności, z jakimi zmaga się Twoja rodzina. Pamiętaj jednak, że w każdej chwili możesz zadać pytania, które Cię nurtują. Pośród nich mogą znaleźć się m.in.: „Czy moje dziecko rozwija się adekwatnie do wieku?”, „Moje dziecko często się złości, co robić?”, „Moje dziecko uwielbia układać w rzędzie różne przedmioty, czy powinnam mu tego zabronić?”, „Moje dziecko płacze w czasie kąpieli, nie lubi grubych materiałów. Czy to normalne?”. Oczywiście to tylko niektóre z pytań mogących pojawić się w rodzicielskiej głowie. Nie obawiaj się ich zadać.
Psycholog Rzeszów – idź przygotowanym na pierwsze spotkanie
W jaki sposób przygotować się do wizyty w gabinecie? Poza nurtującymi rodzica pytaniami zabierz ze sobą książeczkę zdrowia, a także wszelkie dokumenty medyczne dziecka. Dzięki temu dzielisz psychologowi szczegółowych informacji. Pierwsze spotkanie ze specjalistą trwa zazwyczaj ok. 50 minut. W tym czasie zostanie zebrany wywiad, ustalony dalszy plan działania, a także dobrane zostaną odpowiednie narzędzia diagnostyczne. Jeśli będzie taka konieczność, psycholog zaproponuje udział dziecka w terapii.
Kilka słów podsumowania
Zwykle, zanim psycholog postawi ostateczną diagnozę, potrzebuje od dwóch do trzech spotkań. W tym tego z dzieckiem. Wówczas specjalista dokonuje obserwacji, diagnostyki i stawia diagnozę. Dopiero wówczas psycholog zaprasza rodziców na spotkanie podsumowujące. Na ostatnim spotkaniu psycholog robi krótkie podsumowanie. Może się zdarzyć, że zaproponuje dalszą diagnostykę (np. u neurologa lub psychiatry). Na koniec ustala przebieg spotkań terapeutycznych. Udzieli również wskazówek do pracy z dzieckiem w domu.
Psycholog Rzeszów – umów się na pierwsze spotkanie
Psycholog Rzeszów może okazać się potrzebny Twojemu dziecku. Teraz pora na Twój ruch. Nie zwlekaj i zadzwoń do nas. Nasi specjaliści czekają właśnie na Ciebie. Wybierz dogodny dla siebie termin spotkania. Zadzwoń już dziś. Wspólnie zadbamy o poprawę jakości zdrowia psychicznego Twojego dziecka.