Rehabilitacja pourazowa jest niezmiernie ważnym etapem w walce z doświadczonym przez pacjenta urazem. Może przysłużyć się do poprawy jakości życia pacjenta. Kiedy należy ją rozpocząć? W jakich sytuacjach można z niej skorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czym jest rehabilitacja pourazowa?
Rehabilitacja pourazowa to stosowanie zabiegów fizjoterapii. Obejmuje również inne aspekty, których celem jest przede wszystkim polepszenie funkcjonowania narządów u pacjenta. Jej zadaniem jest także przywrócenie zaburzonych na skutek choroby lub też urazu wzorców ruchowych. Rehabilitacja ta skupia się na psychoterapii. Jej zadaniem jest przywrócenie pacjenta do funkcjonowania w życiu społecznym i rodzinnym.
Kiedy rozpocząć rehabilitację?
Zastanawiasz się, kiedy powinieneś rozpocząć swoją rehabilitację? Odpowiadamy: jak najszybciej! Musimy pamiętać o tym, że w czasie doznanego urazu dochodzi do uszkodzeń w obrębie tkanek miękkich, czasem też kości. To zaś powoduje pojawienie się stanu zapalnego i obrzęk. Rehabilitacja pourazowa, która zostaje wprowadzona w krótkim czasie po doznanym urazie pozwoli na prawidłowe ukrwienie uszkodzonego obszaru. Wiąże się to z szybszym gojeniem się miejsca dotkniętego urazem. Wcześnie wdrożona rehabilitacja pozwala uniknąć różnorodnych powikłań. Doznając urazu nasz układ nerwowy powoduje napięcie wielu mięśni. Ma to na celu ochronę np. narządów wewnętrznych. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoczęcie odpowiednio prowadzonej rehabilitacji, by mięśnie powróciły do pierwotnego stanu.
Rehabilitacja pourazowa – kiedy ja stosujemy?
Warto pamiętać o tym, że rehabilitacja ta ma na celu zniwelowanie lub całkowite usunięcie skutków doznanego urazu. Wprowadzona rehabilitacja obejmuje m.in.: złamania, zwichnięcia, skręcenia; przeciążenia mięśni, ścięgien lub więzadeł; naciągnięcie, zerwanie lub naderwanie mięśnia; urazy w obrębie ścięgna Achillesa; zmiany entezopatyczne (np. łokieć tenisisty, golfisty, kolano skoczka); stłuczenia tkanek i stawów. Zastosowanie odpowiednio dobranej rehabilitacji pozwoli na zmniejszenie obrzęku, bólu, prawidłowe funkcjonowanie. To o czym należy pamiętać to fakt, iż doznany uraz może rzutować na funkcjonowanie uszkodzonego mięśnia w przyszłości. Każdy uraz doprowadza w pewnym stopniu do zmian np. w strukturach mięśni. To może z kolei prowadzić do powstawania wad postawy.
Jak powinna wyglądać rehabilitacja?
Przede wszystkim powinna zostać wcześnie wdrożona. Powinna być również zintegrowana z innymi formami leczenia. Rehabilitacja powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Najważniejszą zaś kwestia jest jej ciągłość i regularność. Fizjoterapeuta przygotowuje zindywidualizowany plan rehabilitacji. Częstotliwość spotkań uzależniona jest od aktualnych potrzeb pacjenta. W czasie trwania rehabilitacji wykorzystywane mogą być różnorodne formy terapii. Bardzo często wykorzystuje się elementy fizykoterapii. Wówczas stosuje się np. zabiegi z ultradźwiękiem, krioterapię lub laseroterapię. Popularna jest również kinezyterapia. Opiera się ona o ćwiczenia czynne i bierne. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż mogą być wykonywane (po odpowiednim przeszkoleniu) prze pacjenta w domu. W fizjoterapii stosuje się także terapie manualną, wykorzystując głownie masaż leczniczy. Znaną metodą jest taping. To technika, która polega na wykorzystywaniu specjalnych terapeutycznych plastrów. To tylko niektóre z możliwych form wykorzystywanych czasie trwania fizjoterapii. Wszystko uzależnione jest od rodzaju doznanego urazu i indywidualnych potrzeb pacjenta.
Skontaktuj się ze specjalistami!
Wiesz już, że w przypadku doznania urazu, należy działać szybko. To właśnie szybkość działania pozwala na przywrócenie uszkodzonych obszarów do pełni sprawności. Warto więc nie zwlekać i udać się na konsultację do specjalisty. Dobierze on odpowiednie metody rehabilitacji. Masz wątpliwości? Pytania? Zadzwoń do nas. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania dotyczące zagadnienia „rehabilitacja pourazowa”. Nie zwlekaj!