Rehabilitacja wad stóp to dziedzina, która wymaga zastosowania specjalistycznej wiedzy. Tak jak w każdym innym schorzeniu niezmiernie ważny jest czas postawienia właściwej diagnozy. Dodatkowo niezmiernie ważne jest szybkie rozpoczęcie procesu rehabilitacji. Co powinieneś wiedzieć o rehabilitacji zanim udasz się na pierwszą wizytę? Jakie są przyczyny powstawania wad stóp u dzieci? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Rehabilitacja wad stóp – przyczyny powstawania wad
Zastanawiasz się skąd u dzieci biorą się wady stóp i jak wygląda rehabilitacja wad stóp? Spieszymy z odpowiedzią! Mogą one powstawać w wyniku np. przeciążeń związanych z otyłością. Kolejną przyczyną może być zbyt wczesna pionizacja dziecka. Na powstawanie wad stóp wpływ ma również wiotkość tkanki łącznej. Będzie ona widoczna poprzez obniżone napięcie mięśniowe, wzmożoną ruchomość i przeprosty w obrębie stawów. Mogą także pojawiać się jako wtórny problem dotyczący zaburzeń neurologicznych. Zwłaszcza tych, w których pojawia się spastyczność.
Rodzaje wad stóp – krótki przegląd
Wady stóp można podzielić na nabyte oraz wrodzone. Wśród wad wrodzonych wyróżniamy stopę końską, piętową, płasko – koślawą oraz sierpowatą. To, o czym warto pamiętać to fakt, iż wady wrodzone korygowane są poprzez odpowiednio dobraną fizjoterapię. Ważną kwestią jest także utrwalanie efektów terapii. Osiąga się to za pomocą dostosowanych ćwiczeń. Wady nabyte zaś powstają zazwyczaj w związku z rozbieżnością pomiędzy szybkim tempem rozwoju kości a wolnym wzrostem masy mięśni. Do wad nabytych należą: płaskostopie, stopa wydrążona, szpotawa, płasko – koślawa.
Rehabilitacja wad stóp u dzieci
Rehabilitacja wad stóp skupia się przede wszystkim na usunięciu dysproporcji między wydolnością stóp, a ich obciążeniem. To, w jaki sposób będzie wyglądała rehabilitacja uzależnione jest od zdiagnozowanej wady oraz wieku dziecka. Ważny jest również stopień, w jakim znajduje się wada stopy. Pamiętajmy o tym, że rehabilitacja wad stóp jest procesem rozłożonym w czasie. Rehabilitacja może przebiegać w różnoraki sposób – może to być określone ćwiczenie na stopę lub trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp.
Nie zwlekaj i zapisz swoje dziecko już dziś!
Wiesz już jakie rodzaje wad stóp można wyróżnić u dzieci. Z artykułu dowiedziałeś się również, w jaki sposób może wyglądać rehabilitacja Twojej pociechy. Teraz kolej na Twój ruch. Rehabilitacja wad stóp może być potrzebna właśnie Twojemu dziecku. Masz wątpliwości czy rozwój stóp u Twojego syna/córki przebiega w sposób prawidłowy? Skonsultuj to z naszym fizjoterapeutą. Z chęcią odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania. Wskaże również czy dziecku potrzebna jest rehabilitacja. Nie zwlekaj. Pamiętaj, że w każdej rehabilitacji ważny jest czas rozpoczęcia działania. Wspólnie zadbamy o zniwelowanie wad stóp u Twojej pociechy. Zadzwoń i umów się na pierwsze spotkanie już dziś. Czekamy właśnie na Twoje dziecko.