Zastanawiasz się, na co zwraca uwagę terapeuta SI w czasie pierwszego spotkania diagnostycznego? Jakie zachowania dziecka powinny skłonić rodzica do specjalistycznej konsultacji? Wszystkie odpowiedzi zebraliśmy w poniższym artykule.
Terapeuta SI – czym jest terapia?
Terapeuta SI prowadzi zajęcia z dziećmi, u których zaburzone zostały procesy integracji bodźców pochodzących ze zmysłów. Głównym celem prowadzonych przez niego spotkań jest ponowna ich integracja. Pamiętaj o tym, że jeżeli choćby jeden ze zmysłów przestaje pracować prawidłowo, wpływa negatywnie na cały organizm. Zaburza bowiem jego funkcjonowanie.
Terapeuta SI radzi – nim rozpocznie się terapia, zadbaj o diagnozę
Niezmiernie ważne jest, by dziecko zostało odpowiednio zdiagnozowane pod kątem rozwoju procesów sensorycznych. Terapeuta SI przeprowadza szczegółowy wywiad z rodzicami, uzupełnia również kwestionariusz sensomotoryczny. Ponadto przygotowuje pisemna ocenę funkcjonowania zmysłów małego pacjenta. Spotkania diagnostyczne trwają od dwóch do trzech spotkań. Po tak przeprowadzonej diagnozie można rozpocząć proces terapeutyczny.
Zastanawiasz się, ile dziecko musi mieć lat, by można było przeprowadzić wspomnianą diagnozę? Nie ma dolnej granicy wieku. Dlaczego? Zaburzenia integracji sensorycznej są zaburzeniami, z którymi dzieci bardzo często się rodzą. Nie ma tutaj mowy o tym, że pociecha z nich wyrośnie. Wraz z dorastaniem trudności pociechy stają się coraz bardziej widoczne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Na terapię SI nigdy nie jest za późno. Pamiętaj jednak, że im szybciej się ona rozpocznie, tym szybsze będą jej efekty.
Terapeuta SI – zwróć uwagę na te zachowania
Zastanawiasz się, jakie zachowania dziecka, powinny skłonić Cię do wizyty u specjalisty? Udaj się na konsultację, jeśli Twoje dziecko:
- ma trudności z utrzymaniem równowagi, przewraca się na prostej drodze;
- jest niesamodzielne;
- wpada na różnorodne przedmioty;
- ma trudności z jedzeniem;
- jest niespokojne (płaczliwe, nie może zasnąć, często się wybudza);
- ma nieskoordynowane ruchy, trudności z ubraniem się;
- przejawia trudności w koncentracji uwagi;
- jest nadruchliwe, ma problem ze spokojnym siedzeniem w miejscu;
- cechuje go impulsywność, nadwrażliwość emocjonalna;
- nie potrafi nauczyć się jeździć na rowerze/hulajnodze;
- ma lęk przed wysokością;
- nie lubi np. mycia głowy, obcinania paznokci;
- unika przytulania się, nie lubi niespodziewanego dotyku;
- drażnią metki od ubrań;
- nie lubi owych rzeczy (głównie ubrań);
- przejawia trudności szkolne (problemy z czytaniem, pisaniem).
To oczywiście wybrane sygnały mogące świadczyć o trudnościach, z jakimi zmaga się dziecko. Nie zwlekaj. Jeśli coś Cię zaniepokoi, udaj się na konsultację z terapeutą SI.
Terapeuta SI – zapisz swoje dziecko już dziś!
Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej? Umów się na spotkanie z naszymi specjalistami. Terapeuta SI przeprowadzi szczegółową diagnozę. Jeśli będzie taka konieczność, skieruje dziecko an terapię. Dlatego też nie zwlekaj. Zadzwoń już dziś i wybierz dogodny dla siebie termin spotkania.