W dzisiejszych czasach dietoterapia odgrywa ogromną rolę. Nic dziwnego – ludzie coraz częściej z większą uwagą zaczynają dbać o swoje zdrowie. Korzyści z tego są bowiem dwojakie: poprawa zdrowia i zadbanie o sferę psychiczną. Kiedy zatem udać się do specjalisty i wdrożyć leczenie dietą? Podpowiadamy!
Dieta lecznicza
Dietoterapia, mówiąc najprościej, to rodzaj leczenia dietą. Należy jednak pamiętać, że może ona zostać wprowadzona po ówczesnej konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Od czego rozpoczyna się leczenie dietą? Przede wszystkim od zmian w nawykach żywieniowych. Jest to niezmiernie ważny krok w procesie leczenia. Nasza nowa dieta musi być odpowiednio zbilansowana, a także dostosowana do schorzeń, z jakimi się borykamy. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór diety.
Wybierz odpowiedniego specjalistę!
Nikt z nas udając się do lekarza nie kieruje się do niego przypadkowo. Dlatego też podczas wyboru specjalisty w zakresie żywienia powinniśmy kierować się taką samą zasadą. Zatem gdzie się udać? Pierwsze kroki większość z nas skieruje do dietetyka. Pamiętajmy jednak, że pomoże on jedynie w ustaleniu odpowiedniej diety, a co za tym idzie stworzy zbilansowany jadłospis. Dietetyk będzie czuwał nad wprowadzeniem racjonalnych zasad żywieniowych. Pomoże Ci również w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Leczenie dietą wymaga jednak nieco innego spojrzenia, które może dać nam psychodietetyk. To właśnie ten specjalista, łączący wiedzę o psychice z tą z zakresu dietetyki, pomoże w osiągnięciu celu. Psychodietetyka ma ta przewagę nad dietetyką, że umożliwia ona odnalezienie i rozwiązanie emocjonalnych aspektów problemów, które mają wpływ na żywienie. W leczeniu dietą ważne jest zatem osiągniecie równowagi pomiędzy żywieniem a psyche. Warto więc wiedzieć, czym różni się psychodietetyk od dietetyka. Odpowiedni wybór specjalisty wspomoże w niejednokrotnie długim procesie leczenia.
Dietoterapia – skuteczność
Zastanawiasz się pewnie, czy dietoterapia jest skuteczna formą leczenia? To wszystko uzależnione jest od kilku kluczowych czynników. Przede wszystkim ważny jest rodzaj choroby, z jaką się borykasz. Nie każda bowiem choroba pozwala na zastosowanie terapii dietą. Kolejna ważna rzecz to systematyczność. Jeśli przykładowo będziesz wybierać sobie z diety wygodne dla Ciebie rzeczy pomijając inne, dieta może okazać się nieskuteczna. Warto również na samym początku określić, czy nasza choroba ma związek ze sposobem dotychczasowego sposobu odżywiania.
Specjalista potrzebny już dziś
Wiesz już na czym polega dietoterapia. Czas więc wybrać specjalistę, który przeprowadzi Cię przez proces leczenia. Nie bagatelizuj dbania o swoje zdrowie. Zatroszcz się o siebie i swoje dobre samopoczucie. Jak to mówią „w zdrowym ciele, zdrowy duch!” Zacznij więc zmianę od małych, ale przemyślanych kroków. Poczuj się lepiej, a przede wszystkim zdrowiej!
Szukasz specjalistycznej pomocy? Chciałbyś skorzystać z formy leczenia, jaką jest dietoterapia? Skontaktuj się z naszymi specjalistami.