Niepokoi Cię zachowanie Twojego dziecka? Martwisz się o nie, ale nie wiesz, w jaki sposób mu pomóc? Terapia dzieci i młodzieży może okazać się dobrym i skutecznym rozwiązaniem. Na czym ona polega i kiedy najlepiej się na nią udać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Terapia dzieci i młodzieży – jak wyglądają spotkania
Obecnie pomoc psychologiczna jest coraz łatwiej dostępna. Z wizyty u specjalisty można skorzystać prywatnie lub korzystając z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli już zdecydujesz się na spotkanie z psychologiem, warto wiedzieć, jak będzie ono wyglądało. Ważne jest, by terapia dzieci i młodzieży prowadzona była przez specjalistę. Musi to być osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia i otrzymała dyplom. W czasie pierwszego spotkania psycholog określi, czy Twoje dziecko potrzebuje cyklu spotkań, czy wystarczą pojedyncze konsultacje. Terapia dzieci i młodzieży rozpoczyna się od rozmowy z rodzicami. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z opiekunami, uwzględniając m.in. przebyte choroby, poszczególne fazy rozwoju dziecka. Pamiętaj o tym, by nie ukrywać istotnych informacji np. o rozwodzie, śmierci bliskiej osoby. To wszystko ma bowiem wpływ na funkcjonowanie dziecka.
Spotkanie z rodzicami i co dalej?
Po spotkaniu psychologa z rodzicami przychodzi czas na spotkanie z samym zainteresowanym, czyli dzieckiem. Terapia dzieci i młodzieży nie może się rozpocząć bez tego etapu. W czasie rozmowy z dzieckiem psycholog prowadzi również obserwację małego pacjenta. Dodatkowo z małymi dzieci pierwsze spotkanie ma charakter zabawy. Wszystko po to, by wizyta ta nie stała się obciążająca emocjonalnie. Na koniec psycholog spotyka się ponownie z rodzicami. Przedstawia wówczas swoje spostrzeżenia, a także trudności z jakimi boryka się dziecko. Na koniec psycholog proponuje terapię określając częstotliwość spotkań.
Terapia dzieci i młodzieży – kiedy skorzystać z pomocy?
Kiedy zapisać dziecko na terapię? Przede wszystkim wtedy, gdy coś w jego zachowaniu Cię zaniepokoi. Jeśli Twoja pociecha stała się agresywna, pojawiły się u niech wybuchy złości, jest przygnębiona lub apatyczna, warto skonsultować się ze specjalistą. Konsultacja psychologiczna może okazać się pomocna wówczas, gdy zauważysz, że Twoje dziecko rozwija się wolniej. Pamiętaj o tym, że bardzo ważny jest czas Twojej interwencji. Możesz spotkać się ze stwierdzeniami, że „dziecko ma jeszcze czas”. Może się okazać, że w niektórych sytuacjach dziecko może nie nadrobić już zaległości. Terapia to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych pociech, które doświadczyły traumy, śmierci lub choroby bliskiej osoby, rozwodu rodziców lub w rodzinie pojawiło się dziecko. Nie bagatelizujmy potrzeb i trudności naszej pociechy.
Terapia u najlepszych specjalistów
Terapia dzieci i młodzieży jest niezmiernie ważną formą pomocy. Nie bagatelizuj sygnałów, jakie wysyła Twoje dziecko. Pamiętaj, wizyta u psychologa to nie wstyd. Jest oznaką troski o drugiego człowieka. Zadzwoń i umów się na wizytę już dziś.