W jaki sposób wesprzeć dziecko w domowym zaciszu, by terapia SI przyniosła oczekiwane efekty? Poniżej podajemy przykłady ćwiczeń, które możecie wykonywać wspólnie z dzieckiem. Dobra zabawa gwarantowana!
Terapia SI – masujemy ciało szczoteczkami sensorycznymi
W domu z powodzeniem można korzystać z wszelkiego rodzaju szczotek, gąbek lub szorstkich rękawic. Będą one służyły do wykonywania różnego rodzaju masażu. Co ważne, należy wykonywać go zarówno rano, jak i wieczorem. Jeśli dziecku spodoba się ten rodzaj ćwiczeń, można je wykonywać także podczas kąpieli. Jest jednak jedna bardzo ważna kwestia. Dziecko musi lubić wykorzystywane przez Ciebie faktury.
Masaż wyciszający
Terapia SI może być wspierana także poprzez wykorzystywanie masażu wyciszającego. W jaki sposób go wykonać? Kładziemy dziecko na brzuchu i z wykorzystaniem piankowego wałka, wałkujemy ciało. Zaczynamy od góry pleców i kierujemy się w dół.
Terapia SI – czyli zawijamy dziecko w materac
Świetną propozycją zabawy w domu jest zawijanie w materac. Jest ona niezmiernie prosta. Kładziemy pociechę ma materacu i zawijamy w rulon. Zabawa może nazywać się także „naleśnikiem”. Jeśli chcemy zwiększyć stymulację, pod materac włóżmy jakieś przedmioty. Ponadto możesz uciskać dziecko. Na zakończenie rozwijamy dziecko zdecydowanym ruchem. Można pozwolić, by samo postarało się wydostać.
Uciskowy masaż rąk i nóg – wykorzystaj różne faktury
Kontynuując terapię w domowym zaciszu ważne jest, by była ona dla dziecka atrakcyjna. W jaki sposób wyciszyć dziecko, które jest nadpobudliwe? Stosując masaż wyciszający. Wykonujemy go dwa razy dziennie. Jest to wolne, jednocześnie mocne uciskanie rąk, nóg i pleców. Ważne jest, by był on wykonywany z wykorzystaniem wyrazistych i różnorodnych faktur.
Wykorzystaj kołdrę obciążeniową
Kołdra obciążeniowa stanowi idealne rozwiązanie dla tych dzieci, które potrzebują zwiększonej stymulacji. Kładziemy dziecko na brzuchu i przykrywamy kołdrą, omijając głowę. Dodatkowo można wolnymi ruchami dociskać całe ciało.
Nie wszystkie dzieci to lubią
Pamiętaj, że nie każdemu dziecku spodobają się przedstawione wyżej ćwiczenia. Dlatego też nastaw się, że jest to swobodna zabawa, pozbawiona presji ćwiczeniowej. Dzięki temu dziecko się rozluźni i również potraktuje to jako zabawę. Nie zmuszaj pociechy. Jeśli zauważysz, że jego frustracja wzrasta, przerwij ćwiczenie. By rozładować powstałe napięcie spróbujcie np. udawać słonie lub inne zwierzęta (wszystko uzależnione jest od preferencji dziecka).
Pamiętaj, by masaż był wolny, a jednocześnie zdecydowany. Takie połączenie pozwoli dziecku na wyciszenie układu nerwowego. Sprawdzaj, obserwuj reakcje dziecka. Nie rob niczego na siłę. Staraj się raczej podążać za dzieckiem. Zadbaj także o odpowiednie światło (powinno być lekko przygaszone), a także o to, by w domu panowała cisza.
Terapia SI – umów się na pierwsze spotkanie
Terapia SI w domu? Dzięki przedstawionym ćwiczeniom z powodzeniem możesz kontynuować ją u siebie. Pamiętaj jednak, że ważne jest, by dziecko pozostawało także pod opieką specjalisty. Dlatego też zadzwoń do nas i umów się na spotkanie.