Czy terapia SI jest potrzebna właśnie Twojemu dziecku? Na jakie zachowania powinnaś zwrócić uwagę? To tylko niektóre z pytań, jakie często zadają sobie rodzice. W naszym najnowszym artykule znajdziesz podpowiedź dotyczącą tego, kiedy udać się z dzieckiem na terapię SI. Zapraszamy do lektury!
Terapia SI – z czym ma trudność Twoja pociecha?
Nowy rok szkolny stanowi świetną okazję do obserwowania trudności z jakimi zmaga się dziecko. Dlaczego? Po wakacyjnym czasie beztroski przed pociechą staja nowe wyzwania. Czy ma ono problemy z nauką? Nie potrafi się skoncentrować, jest nadmiernie ruchliwe, nieustannie zmienia miejsce? Mogą to być pierwsze sygnały świadczące o tym, że dziecko potrzebuje specjalistycznej pomocy. Terapia SI jest wskazana także dla tych uczniów, którzy wracają ze szkoły przemęczeni, Nielubią nadmiernego hałasu, mocno się przytulają, unikają mycia włosów i usuwają metki z ubrań. To jedne z głównych zachowań, z jakimi trafiają dzieci na diagnozę zaburzeń SI.
Ważna jest odpowiednia diagnoza
Oczywiście, terapia SI nie może rozpocząć się bez postawienia wcześniej prawidłowej diagnozy. Wskazaniem do podjęcia terapii są trudności w przetwarzaniu bodźców. Zastanawiasz się po co diagnoza, skoro dziecko ma np. trudności w koncentracji? Postawienie diagnozy pozwala na dobranie odpowiednich, zindywidualizowanych oddziaływań terapeutycznych.
Terapia SI – dla kogo jest przeznaczona?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, terapia SI zalecana jest dla dzieci, które: doświadczają trudności w skupieniu, nauce, są nadpobudliwe lub nadruchliwe. Ponadto tego typu zajęcia skierowane są również do dzieci, u których zdiagnozowano dziecięce porażenie mózgowe, spektrum autyzmu, niedosłuch czy dzieci, które są niewidzące. Jak wyglądają zajęcia? Dla kogoś z zewnątrz mogą przypominać zabawę na placu zabaw. Specjalista korzysta bowiem z różnorodnych drabinek, huśtawek, lin, deskorolek. Wszystkie te sprzęty mają za zadanie wpłynąć na poprawę pracy ośrodkowego układu nerwowego, koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz ruchowej. Co ważne, w czasie trwania zajęć ćwiczone są przede wszystkim obszary, które wymagają wsparcia.
Pierwsze objawy zaburzeń integracji sensorycznej
Zastanawiasz się, kiedy można zauważyć pierwsze sygnały mogące świadczyć o zaburzeniach SI? Pojawiają się one już w okresie niemowlęcym. Wówczas niepokojącymi objawami są odpychanie podczas przytulania, brak umiejętności uspokajania się w czasie ssania smoczka. Nadmiernie płaczliwe niemowlę również powinno zostać skonsultowane ze specjalistą. Wszystkie objawy nasilają się w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Terapia Si – umów się na pierwsze spotkanie
Wiesz już, jakie są wskazania do podjęcia terapii SI. Dowiedziałaś się również, że potrzebna jest szczegółowa diagnoza. Umożliwi ona dobranie odpowiednich oddziaływań terapeutycznych. Pora teraz na kolejny krok. Zadzwoń do nas i umów się do jednego z naszych specjalistów. Wybierz dogodny dla siebie termin. Nie zwlekaj! Zadzwoń już dziś.