Zastanawiasz się, na czym polega terapia taktylna? Do kogo jest ona skierowana? Jakie efekty daje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Terapia taktylna – czym jest?
Zacznijmy od wyjaśnienia terminu „taktylna”. Słowo to pochodzi od łacińskiego „tactilis” (dotykowy) i „neurosis” (układ nerwowy). Terapia taktylna stymuluje zmysł dotyku wykorzystując neurologiczne zasoby aktywności ruchowej organizmu człowieka. Ten rodzaj terapii wykorzystuje się w metodzie dr Masgutowej. Jej zadaniem jest stymulowanie skóry, a następnie odnowę utraconych funkcji układu nerwowego. Ponadto aktywizuje również mechanizmy odpowiadające za samoregulację.
Na czym polega terapia taktylna?
Skupia się ona na wykonywaniu masażu różnymi technikami. Ten proces wspomaga stymulację skóry. Wykonuje się go na wybranych partiach ciała (np. ręce, głowa, nogi). W terapii taktylnej wykonuje się dwa rodzaje technik masażu:
- dotyk głęboki – znajduje zastosowanie w okolicach stawów i mięśni;
- dotyk powierzchowny – zalecany jako masaż na całe ciało.
Niezmiernie ważne jest, by dostosować odpowiednio ucisk w czasie masażu. Nie może być on ani zbyt delikatny, ani zbyt silny. Głównym zadaniem masażu terapeutycznego jest pobudzenie receptorów dotykowych. Jednocześnie ma za zadanie wyciszyć nadmiar emocji.
Terapia a jej wpływ na funkcjonowanie pacjenta
Musisz pamiętać o tym, że terapia taktylna wpływa na psychikę człowieka, jak i na funkcjonowanie organizmu. Wycisza nadmierne emocje oraz zachowania agresywne. Ponadto obniża poziom stresu. Na jakie aspekty jeszcze wpływa? Pozwala regulować wrażliwość dotykową, regulować napięcie mięśni, polepszać czucie głębokie oraz wzmacniać zdolności manualne.
Do kogo skierowana jest terapia taktylna?
Zastanawiasz się, kto może skorzystać z terapii taktylnej? Skierowana jest ona do dzieci, jak i osób dorosłych. Terapię taktylną zaleca się tym, u których zdiagnozowano uszkodzenia układu nerwowego, czy tez porażenie mózgowe. Ponadto wykorzystuje się ją w terapii dzieci ze spektrum autyzmu, dzieci lękowych, agresywnych, borykających się z różnorodnymi fobiami, niepełnosprawnością intelektualną. Również dzieci z diagnozą ADHD odnajdą w tej terapii coś dla siebie. Gdzie jeszcze znajduje zastosowanie terapia taktylna? U osób, które borykają się z zaburzeniami emocjonalnymi, epilepsją czy zaburzeniami SI. Także pacjenci z zespołem Downa, trudnościami z koncentracją, nauką czy zaburzeniami mowy często wybierają ten właśnie rodzaj terapii.
Jakie są przeciwwskazania do podjęcia terapii taktylnej?
Dowiedziałeś się już, kto może skorzystać z tego rodzaju terapii. Pamiętaj jednak, że są również pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Niezmiernie ważne jest, by uczęszczając na terapię taktylną być przede wszystkim zdrowym. Zatem jeśli masz gorączkę, kaszel – musisz przełożyć spotkanie. Także zmiany dermatologiczne, różnorodne skaleczenia znajdujące się na skórze, stany zapalne skóry czy też alergie skórne także nie są wskazane. Jeśli zmagasz się z zapaleniem lub zakrzepicą żył, krwotokami, terapia także jest niemożliwa. Wszelkie niedawno przebyte złamania, zwichnięcia, skręcenia są powodem do tego, by odłożyć udział w zajęciach.
Koniec terapii i…?
Co zmienia się wraz z zakończeniem terapii? Przede wszystkim poprawie ulega samoświadomość ciała. To wszystko za sprawą odpowiedni przygotowanej skóry do odbierania zewnętrznych bodźców dotykowych. Zaburzenia czucia zostają wyregulowane. Terapia taktylna usprawnia mózg w odbiorze informacji pochodzących ze skóry i mięśni. To wszystko wpływa na poprawę codziennego funkcjonowania.
Terapia taktylna dostępna od zaraz
Wiesz już, czym jest terapia taktylna. Dowiedziałeś się również kto może z niej skorzystać, a także jakie są przeciwwskazania do rozpoczęcia terapii. Pora zatem na kolejny krok. Zadzwoń do nas już dziś. Umów się na dogodny dla siebie termin spotkania. Zadzwoń już dziś. Nasi specjaliści czekają właśnie na Ciebie. Nie zwlekaj. Wspólnie zadbamy o poprawę jakości życia Twojego dziecka.