Zastanawiasz się czym jest terapia taktylna i kto może z niej skorzystać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest terapia taktylna?
By móc powiedzieć czym jest ten rodzaj terapii, należy najpierw wyjaśnić znaczenie słowa „taktylna”. Nazwa ta pochodzi od łacińskich słów „tactilis” (dotykowy) i „neurosis” (układ nerwowy). Zadaniem tej terapii jest stymulacja zmysłu dotyku poprzez korzystanie z neurologicznych zasobów aktywności ruchowej organizmu. Terapia taktylna wykorzystywana jest w metodzie dr Masgutowej. To nic innego, jak stymulacja skóry, która przyczynia się do odnowy funkcji układu nerwowego, mózgu, które zostały utracone. Odpowiada także za aktywizację mechanizmów odpowiedzialnych za samoregulację.
Wpływ terapii na funkcjonowanie człowieka
Terapia ta ma wpływ zarówno na psychikę człowieka, jak również na funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiada za wyciszanie emocji i zachowań agresywnych. Przyczynia się również do zmniejszenia stresu. Stosując terapię taktylną można wyregulować zarówno wrażliwość, jak i nadwrażliwość dotykową. Stosowanie tego rodzaju terapii wpływa również na regulację napięcia mięśniowego, zdolności manualnych, aktywizuje czucie głębokie dłoni.
Jak wygląda terapia taktylna?
Polega ona na wykonywaniu różnorodnymi technikami masażu, stymulując dzięki temu skórę. Można wykonywać go na wybranych partiach ciała (ręce, głowa, nogi, dłonie). W terapii stosuje się dwa rodzaje technik masażu:
- dotyk głęboki – stosowany w okolicach stawów i mięśni;
- dotyk powierzchowny – stosowany na całe ciało.
Ważne jest, by ucisk w czasie wykonywania masażu był zarówno silny, jak i delikatny. Jego zadaniem jest pobudzenie receptorów dotykowych z jednoczesnym wyciszeniem zachowań i emocji.
Kto może skorzystać z tego rodzaju terapii?
Z terapii mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Skierowana jest ona do osób, które borykają się z uszkodzeniami układu nerwowego, czy też porażeniem mózgowym. Także w terapii dzieci ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera ma ona pozytywny wpływ. Terapię taktylna można stosować również w przypadku zachowań lękowych, agresywnych, fobii, niepełnosprawności intelektualnej, opóźnienia rozwojowego. Dzięki zastosowaniu terapii taktylnej można wspomagać także terapię nadpobudliwości psychoruchowej, ADHD. Wspomoże również osoby z zaburzeniami integracji sensorycznej, emocjonalnymi, epilepsją. Zalecana jest także dla osób, które doświadczyły porażenia mózgowego, borykają się z nadwrażliwością i niewrażliwością na dotyk, zespołem Downa. To także idealny wybór dla wszystkich tych, którzy przejawiają zachowania agresywne, mają trudności z koncentracją, nauką, zaburzenia mowy.
Przeciwwskazania do podjęcia terapii taktylnej
Wiadomo już, kto może skorzystać z terapii. Warto zatem wspomnieć, jakie są przeciwwskazania do skorzystania z niej. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by udając się na terapię być zdrowym. Oznacza to, że nie możemy mieć gorączki, zapalenia węzłów chłonnych. Zmiany dermatologiczne, skaleczenia na skórze, stany zapalne czy alergie skórne również nie pozwalają na rozpoczęcie zajęć. Co jeszcze? Także zapalenie i zakrzepica żył, krwotoki lub tendencje do ich występowania powodują, że udział w terapii jest niemożliwy. Pamiętać należy również o tym, że jeśli niedawno złamaliśmy, skręciliśmy lub zwichnęliśmy sobie np. rękę lub nogę, to również nie możemy wziąć udziału w terapii. Należy odczekać, aż wszystko się prawidłowo zagoi i dopiero zapisać się na terapię.
Czego można spodziewać się po zakończonej terapii?
Po zakończonej terapii przede wszystkim poprawie ulega świadomość własnego ciała. Nasza skóra została odpowiednio przygotowana do odbioru bodźców dotykowych z zewnątrz. Dotychczasowe zaburzenia w sferze czuciowej ulegają wyregulowaniu. Terapia taktylna wspomaga również mózg w odbiorze informacji z mięśni i skóry. Dzięki temu poprawie ulega nasze funkcjonowanie.
Terapia taktylna na wyciągniecie ręki
Po zapoznaniu się z materiałem doszedłeś do wniosku, że ten rodzaj terapii jest dla Ciebie? Zatem nie zwlekaj i zapisz się już dziś! Nasi specjaliści wyjaśnią wszystkie Twoje obawy i odpowiedzą na pytania na miejscu. Zadzwoń i wybierz termin rozpoczęcia terapii.