W jaki sposób zniwelować wady postawy u dziecka? Co możesz zrobić, żeby wspomóc swoje dziecko? W naszym najnowszym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje. Zapraszamy do lektury.
Wady postawy u dziecka – przyczyny
Około 6 r.ż kręgosłup dziecka zaczyna przypominać prawidłowy kształt. Ostatecznie jednak kształtuje się aż do 18 r.ż. Moment pójścia przez dziecko do szkoły jest ciężkim czasem dla kręgosłupa. Dlaczego? Następuje wówczas szybki wzrost pociechy. Mięśnie nie są w stanie nadążyć za rozwojem kośćca i nie są wystarczającą podporą dla kręgosłupa. W tym samym czasie ograniczona zostaje aktywność fizyczna dziecka na poczet czasu spędzanego w szkolnej ławce, niejednokrotnie przyjmując niewłaściwą postawę. Kolejnym krytycznym momentem jest okres dojrzewania. Zmiana w proporcjach ciała powoduje wypinanie brzucha u nastolatków. To powoduje pojawienie się garbienia. Nieprawidłowy wzorzec postawy ulega utrwaleniu i dochodzi do skrzywienia kręgosłupa.
Propozycje ćwiczeń korekcyjnych na kręgosłup
Wady postawy u dziecka wykryte wcześnie można korygować poprzez ćwiczenia korekcyjne i zmianę nawyków siedzeniowych dziecka. Co ważne, opis poszczególnych ćwiczeń rodzic otrzymuje od ortopedy. Jeśli zajdzie taka konieczność, specjalista może zalecić rehabilitację. Wspólnie z lekarzem ustalane są dyscypliny sportowe, które wspomogą proces rehabilitacji. I tak np. przy zdiagnozowanej skoliozie zaleca się m.in. pływanie czy koszykówkę. Przy lordozie zalecane jest pływanie na plecach, a przy kifozie pływanie wszystkimi stylami na brzuchu.
Wady postawy u dziecka – leczenie specjalistyczne
Około 3% zdiagnozowanych skrzywień kręgosłupa wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia. W takich sytuacjach ortopeda zaleca noszenie gorsetu ortopedycznego. Gorset ten poprzez nacisk na kręgosłup wymusza jego właściwe ustawienie. Co ważne, jest on robiony na zamówienie i należy nosić go 18 godzin w ciągu doby. Następnie zakłada się go na noc. Niekiedy wymagane jest przeprowadzenie specjalistycznej operacji. Polega ona na wstawieniu metalowej płytki. Pomaga ona stabilizować kręgosłup.
W jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem w domu?
Dzieci chętniej ćwiczą w domowym zaciszu, w towarzystwie rodziców, dobrze się bawiąc. Wspólne ćwiczenia pozwolą nie tylko na zacieśnienie więzi, ale również wpłyną pozytywnie na kręgosłup. Jakie ćwiczenia można wykonać w domu? Zabierz dwie książki. Jedną z nich połóż na głowie dziecka, a drugą na swojej. Zadanie polega na jak najszybszym dojściu do drzwi, nie zrzucając książki z głowy. W tym ćwiczeniu plecy muszą pozostawać cały czas proste. Do kolejnego ćwiczenia będziesz potrzebować kija od szczotki. Złap go obiema rękami i przełóż przez plecy. Można dodatkowo włączyć muzykę i zaproponować skoczne tańce.
Umów się już dziś do specjalisty
Wady postawy u dziecka niwelowane są w zależności od wady, konkretnymi ćwiczeniami. Warto jednak, nim podejmiesz ćwiczenia w domu, skonsultować się ze specjalistą. Zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie. Zadzwoń i umów się na wizytę.