Zastanawiasz się, jakie wady stóp można zaobserwować u dzieci? Nie wiesz skąd one się biorą, ani w jaki sposób im zapobiegać? Zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Wady stóp – co powinieneś wiedzieć o tym zagadnieniu?
Warto pamiętać, że wady stóp powstają jako następstwo różnic pomiędzy możliwościami wytrzymałościowymi mięśni oraz aparatu więzadłowo-torebkowego a obciążeniem, jakiemu są poddawane. Zastanawiasz się, co powoduje wspomniane dysproporcje? Przede wszystkim przebywanie w pozycji stojącej lub nadmierne przeciążanie stóp np. pracą; również pozostawienie stóp w unieruchomieniu na dłuższy czas; nadwaga oraz otyłość; obniżone napięcie mięśniowe i siła mięśni czy też zaburzenia w krążeniu krwi w nogach. Najczęściej możemy się spotkać z stopą szpotawą, wydrążoną, płasko – koślawą lub płaską.
Niekorzystny wpływ na nasze stopy
Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niejednokrotnie sami „pomagamy sobie” w wykształceniu się wad stóp. Robimy to zupełnie nieświadomie. Głównie poprzez noszenie obuwia, które jest zbyt twarde i wąskie w okolicach palców. Chodzenie w butach na wysokich obcasach, noszenie uciskających skarpet lub rajstop także wpływa niekorzystnie na zdrowie naszych stóp. Dla zdrowia naszych kończyn dolnych niezmiernie ważna jest pozycja, w jakiej przebywamy. Zbyt długie siedzenie lub stanie wpłynie niekorzystnie na stopy. Szybki wzrost lub zwiększenie masy ciała obciążają dolne partie ciała. Na wady stóp wpływ mają również choroby przewlekłe np. krzywica.
Najczęstsze przyczyny wad stóp u dzieci
U dzieci wady stóp są najczęściej spowodowane różnicami między szybkim wzrostem kości, a wolniejszym wzrostem masy mięśni, a przede wszystkim ich siły. Dodatkowo na zdrowie stóp u dzieci wpływa otyłość. Może zdarzyć się również, że sami rodzice przyczynią się do powstania wady stóp. W jaki sposób? Poprzez zbyt szybkie pionizowanie dziecka.
Wybrane wady stóp u dzieci
Kiedy mamy do czynienia ze stopą koślawą wówczas pięta jest skręcona na zewnątrz, o podłoże opiera się wewnętrznym brzegiem. W jaki sposób rozpoznać taką wadę u dziecka? Jego buty będą zdarte po wewnętrznej stronie obcasa. Bardzo często wady stóp (głównie stopa płasko – koślawa) łączą się z koślawością kolan. Stopa szpotawa charakteryzuje się skręceniem pięty do wewnątrz i opieraniem pięty na zewnętrznej krawędzi. Dziecko mające tą wadę będzie zdzierało obcas buta po zewnętrznej stronie. W stopie wydrążonej zaś pogłębieniu ulega odcinek znajdujący się pomiędzy piętą a kościami śródstopia, jednocześnie skracając ten fragment stopy. Jej cechą charakterystyczną jest tzw. wysokie podbicie. Płaskostopie to proces, w czasie którego obniża się podłużne sklepienie stopy. Dzieje się tak ze względu na niewydolność aparatu więzadłowo – mięśniowego. Płaskostopie prowadzi so zniekształceń, zaburzeń w funkcjonowaniu stopy. Jest również bolesne.
Konsultacja ze specjalistą jest ważna
Wady stóp u dzieci nie należy lekceważyć. Jeśli zauważysz niepokojące Cię sygnały, skontaktuj się ze specjalistą. Chętnie udzielimy Ci wskazówek, pomożemy w procesie diagnozy. Nie zwlekaj i zadzwoń już dziś.