Choroby martwicze kości te temat, który w dalszym ciągu nie został dogłębnie poznany. Jakie zatem objawy powinny Cię zaniepokoić? Na co zwrócić uwagę? Kiedy udać się do specjalisty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zachęcamy do lektury.
Choroby martwicze kości – wyjaśnienie terminu
Choroby martwicze kości bardzo często nazywane są również jałową martwicą. Choroba ta polega na obumieraniu tkanki kostnej. Co ważne, dochodzi do niej bez udziału drobnoustrojów. Diagnozowana jest zazwyczaj u dzieci i nastolatków. W większości płci męskiej. Zastanawiasz się dlaczego dotyka przede wszystkim dzieci? Powodem tego są naczynia krwionośne, które znajdują się w nieustannie rosnących obszarach kości. Nie mają one ze sobą połączenia. Taka sytuacja powoduje zmniejszone ukrwienie w niektórych obszarach kostnych. Związane jest to z mniejszą ilością substancji odżywczych. Głównym objawem choroby martwiczej kości jest miejscowy ból związany zazwyczaj z wysiłkiem, czasem obrzękiem.
Choroby martwicze kości – jakie są najczęstsze objawy?
Jałowa martwica kości w początkowych fazach przejawia się niewielkimi dolegliwościami bólowymi w kończynach. Zazwyczaj ustępują one po odpoczynku. Ponadto kończyna dotknięta chorobą staje się zaczerwieniona lub też pojawia się obrzęk. W czasie ucisku może pojawiać się ból. Dlatego też tak łatwo przeoczyć pierwsze sygnały. W miarę postępu choroby może dojść do zniekształcenia w obrębie obrysów kończyny.
Jakie są przyczyny chorób martwiczych kości?
Niestety, przyczyny chorób martwiczych kości nie są do końca poznane. Mimo licznie prowadzonych badań, w dalszym ciągu nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Specjaliści podejrzewają, że u dzieci powodowane są one przez niedokrwienie określonego obszaru kości. Do pojawienia się chorób martwiczych kości mogą przyczynić się wady wrodzone, pojedyncze/wielokrotne urazy, przeciążeniami lub też zaburzeniami kostnienia. Dlatego też nie bagatelizuj objawów. Jeśli cos Cię niepokoi, zgłoś się do specjalisty. Ważny jest bowiem czas rozpoczęcia leczenia. Jak w każdym przypadku – im wcześniej, tym lepiej.
Diagnozowanie chorób martwiczych kości
Zastanawiasz się, jaki specjalista pomoże Ci postawić jednoznaczną diagnozę? Podpowiadamy! Do wstępnej diagnozy może dojść już na etapie wizyty u lekarza pediatry. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z rodzicami. Specjalistę będzie interesować czas utrzymywania się objawów, sytuacje, w jakich one występują, a także przebyte do tej pory urazy. Zapyta również o to, czy ból ustępuje po odpoczynku. Ważną kwestią jest także informacja o tym, czy nastąpiło obniżenie ruchliwości bolącego stawu.
Nie zapomnij powiedzieć lekarzowi o przyjmowanych przez dziecko lekach, czy też innych zdiagnozowanych chorobach. Następnie będzie miało miejsce dokładne badanie dziecka. Po całym procesie diagnostycznym specjalista może zdecydować się na skierowanie np. do lekarza ortopedy. Tak uszczegółowione badania (np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny stawu, zdjęcie rentgenowskie) pozwolą na wychwycenie zmian chorobowych.
Choroby martwicze kości – zadzwoń do nas już dziś
Pamiętaj, że choroby martwicze kości początkowo nie dają wyraźnych objawów. Dlatego też łatwo je przeoczyć. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje dziecko zmaga się z jałową martwicą, skontaktuj się ze specjalistą. Odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. Przeprowadzimy niezbędną diagnozę, która da nam ostateczną odpowiedź. W razie potrzeby skierujemy dziecko na dalsze diagnostyczne spotkania. Zadzwoń już dziś i umów się na pierwsze spotkanie. Czekamy właśnie na Ciebie i Twoją pociechę. Nie zwlekaj.