Pewnie nie raz zetknąłeś się w Internecie ze słowem „dietoterapia”. Jednak czy wiesz dokładnie za co odpowiada i w jaki sposób może pomóc? Leczenie dietą staje się coraz powszechniejsze. Dlatego też zebraliśmy najważniejsze informacje tak, być mógł uzupełnić swoją wiedzę.
Czym jest dietoterapia?
Dietoterapia wykorzystywana jest obecnie we wspieraniu leczenia podstawowego różnych chorób cywilizacyjnych oraz do profilaktyki zachorowań. Należy pamiętać o tym, że dietoterapię wprowadza specjalista – dietetyk we współpracy z lekarzem prowadzącym. Dietetyk zajmuje się przygotowaniem diety dopasowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Bardzo często okazuje się, że nowa dieta stanowi zupełnie inny model żywienia, niż ten, który dotychczas stosował pacjent. Wspomaga ona leczenie m.in. cukrzycy, nadciśnienia, alergii pokarmowych, otyłości.
Kiedy stosuje się dietoterapię?
Pamiętajmy przede wszystkim że odpowiednio zbilansowana dieta zapobiega przybieraniu na wadze, niweluje problemy z koncentracją uwagi, zmniejsza senność czy zmęczenie. Niezmiernie ważne jest trzymanie się przygotowanej przez specjalistę diety. Dlaczego? W ten sposób unikniesz powikłań związanych ze zdiagnozowanymi u Ciebie dolegliwościami, które w połączeniu ze złą dietą mogą być bardzo groźne w skutkach. Dietoterapia stosowana jest we wspomaganiu leczenia m.in.: wrzodów, niedokrwistości, nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy, miażdżycy, migreny, zapalenia pęcherzyka żółciowego, podwyższonego poziomu cholesterolu w organizmie, niedoczynności tarczycy, czy zaburzeń układu pokarmowego. Otrzymując jedną z powyższych diagnoz, warto udać się do dietetyka.
Czy do terapii dietą można się przygotować?
Oczywiście! Przede wszystkim, zanim udasz się na wizytę do dietetyka, umów się ze swoim lekarzem. Przeprowadzi on z Tobą szczegółowy wywiad oraz zaleci zrobienie szczegółowych badań. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co Ci dolega i jakiej diety potrzebujesz. Masz obawy związane z nową dietą? Boisz się, że nie będzie smaczna? Spokojnie. Dietetyk zapyta, jakie masz preferencje żywieniowe i uwzględni je w nowym jadłospisie. Do stworzenia optymalnej dla Ciebie diety dietetyk weźmie pod uwagę m.in. wagę, wiek, wzrost, Twój poziom aktywności sportowej, a także poziom tkanki tłuszczowej. Dzięki temu wprowadzona dieta będzie jeszcze lepiej dobrana.
Dietoterapia – czas na zdrowie!
Dietoterapia staje się coraz popularniejszą formą wspierania leczenia podstawowego. Korzystają z niej zarówno starsi, jak i młodzi pacjenci. W czasie jej stosowania należy przestrzegać nowego jadłospisu. Pozwoli to a uniknięcie niepożądanych powikłań, a Tobie pozwoli cieszyć się zdrowiem. Niezmiernie ważne jest, by nowa dieta stworzona była przez specjalistę – dietetyka. Dzięki temu zyskujesz pewność, ze została ona odpowiednio dobrana do Twoich potrzeb. Dlatego też nie zwlekaj i umów się na wizytę z naszym specjalistą. Odpowie on na wszystkie Twoje pytania. Ustali nową dietę, a Ty będziesz mógł cieszyć się ze stopniowego powrotu do pełni sił. Skontaktuj się z nami.