Czy konsultacja psychologiczna wskazana jest dla każdego? W jakich sytuacjach spotkanie z psychologiem może okazać się konieczne? Chciałbyś skorzystać z pomocy psychologicznej, ale nie wiesz w jaki sposób przebiega takie spotkanie? W naszym najnowszym artykule znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania. Zapraszamy do lektury!
Konsultacja z psychologiem – co warto o niej wiedzieć?
W czasie pierwszego spotkania z rodzicem psycholog przeprowadza szczegółowy wywiad. Konsultacja psychologiczna będzie mogła przynieść oczekiwane rezultaty wówczas, gdy specjalista pozna wszystkie trudności, z jakimi zmaga się rodzina. Pozwoli to na postawienie odpowiedniej diagnozy, a co za tym idzie – na wdrożenie odpowiednich metod oddziaływania. Oczywiście, jeśli psycholog zaleci podjęcie terapii, ważna jest regularność spotkań. Bez tego małego, a jakże ważnego elementu nie ma mowy o jakichkolwiek efektach.
Wywiad psychologiczny jest bardzo ważny
Wspomniany wywiad psychologiczny pełni ważną rolę podczas konsultacji psychologicznej. dlaczego? Stanowi źródło wiedzy o Tobie i Twoim problemie. Jednym z głównych pytań jest to, dotyczące czasu pojawienia się trudności. W jaki sposób się one objawiają? Niezmiernie ważne jest, by opisać wszystko ze szczegółami. Pamiętaj, psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, więc możesz czuć się bezpiecznie i opowiedzieć dokładnie o wszystkim. Konsultacja psychologiczna to doskonała okazja do tego, by opisać wydarzenia, które Twoim zdaniem mogły przyczynić się do aktualnego stanu, w jakim się znalazłaś. Przygotuj się zatem odpowiednio do pierwszej wizyty. Przypomnij sobie wszystko i, jeśli będzie ci łatwiej, spisz na kartce. Nie zapomnij również wspomnieć, z jakimi skutkami obecnie się borykasz, a także w jaki sposób wpływają one na Twoje codzienne funkcjonowanie. Twój stan utrudnia Ci nawiązywanie relacji międzyludzkich? Uniemożliwia wykonywanie obowiązków w pracy? Nie możesz skupić się nawet na małych rzeczach? Spotkanie z psychologiem jest czasem, by zadbać o siebie.
Spójrz na swoje życie oczami narratora
Pierwsza konsultacja psychologiczna to moment, w którym niejako musisz zrelacjonować spory odcinek swojego życia. Psycholog zapyta nie tylko o trudności i wydarzenia, które do nich doprowadziły. Ważne – z punktu widzenia konsultacji – będzie również to, jak Twoja sytuacja wygląda obecnie. O co dokładnie chodzi? O Twój wiek, stan cywilny, relacje rodzinne. Specjalista zapyta także o to, w jaki sposób reagujesz, gdy pojawią się objawy. Czy unikasz wówczas ludzi? Może pracujesz ponad siły? Pamiętaj, ważne są szczere odpowiedzi. Kolejnym etapem są pytania o dzieciństwo. Czy w czasie jego trwania pojawiała się przemoc, choroby rodzinne, relacje z rodzicami. Czy Twój rozwój przebiegał prawidłowo? Po tak szczegółowym wywiadzie psycholog przejdzie do kolejnego etapu.
Konfrontacja Twoich oczekiwań z rzeczywistością
Każdy z nas udając się do specjalisty, ma jakieś oczekiwania. Niezmiernie ważne jest, by podzielić się nimi z psychologiem. Dlaczego? Często okazuje się, że są one nierealne. W czasie konsultacji psychologicznej istnieje możliwość odpowiedniego nazwania naszego celu oraz próba urealnienia go. Dzięki temu terapia przyniesie oczekiwane rezultaty. Konsultacja psychologiczna to czas wielu pytań. Pamiętaj, że również i Ty możesz je zadawać. Przecież po to udajesz się na spotkanie, by rozwiać swoje wątpliwości, prawda?
Umów się na pierwszą wizytę
Konsultacja psychologiczna staje się coraz popularniejszą formą dbania o swoje zdrowie psychiczne. Dzięki wzrastającej świadomości społeczeństwa korzystanie z pomocy psychologa przestaje być czymś wstydliwym. Pamiętaj –proszenie o pomoc to przejaw odwagi i troski o samego siebie. Nie warto tego odkładać na później. Dlatego też zadzwoń do nas już dziś. Umów się na pierwsze spotkanie w dogodnym dla siebie terminie. Wspólnie zadbamy o poprawę Twojej kondycji psychicznej.