Chciałbyś udać się z dzieckiem do logopedy, ale nie wiesz, w jaki sposób przebiega pierwsze spotkanie? W jaki sposób logopeda będzie pracował z Twoim dzieckiem? W Twojej głowie kłębi się ogrom pytań? Spieszymy na ratunek! W naszym najnowszym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Zapraszamy do lektury!
Logopeda – kiedy udać się na pierwsze spotkanie
Bardzo ważne jest, by do logopedy udać się w odpowiednim czasie. Co to oznacza? Przede wszystkim takiego spotkania nie należy odwlekać. Warto uważnie przyglądać się swojemu dziecku. Niektóre nieprawidłowości rodzić jest w stanie wyłapać samodzielnie. Nie ignoruj trudności pociechy. Problemy związane z mową nie znikną samoistnie. Wręcz przeciwnie. Jeśli dziecko nie otrzyma fachowej pomocy, nieprawidłowy wzorzec ulegnie utrwaleniu. Wówczas terapia przebiega zdecydowanie dłużej i jest trudniejsza.
Przesłanki do udania się na wizytę do logopedy
Jakie zachowania powinny skłonić rodzica do udania się do specjalisty? Podpowiadamy. Logopeda może okazać się pomocny w sytuacji, gdy Twoje dziecko:
- przejawia nieprawidłowy sposób artykulacji;
- je w odmienny sposób (żucie/połykanie) – np. połyka kęs na kilka razy, wykonuje dodatkowe ruchy głową w przód w czasie połykania, przeżuwa wyłącznie jedną stroną);
- załamuje głos w czasie wypowiedzi, boryka się z chrypą, odchrząkuje w czasie rozmowy, ma niewystarczającą ilość oddechu podczas rozmowy;
- przejawia niepokojący sposób oddychania.
Ponadto zwróć uwagę, czy inni dorośli rozumieją mowę Twojego dziecka. Wizyta u specjalisty może zostać również zalecona przez lekarza. Niezmiernie ważne jest, byś takiej wizyty nie odkładał na później. Czas nie jest Twoim sprzymierzeńcem.
Logopeda – na czym polega pierwsza wizyta?
Zwykle pierwsze spotkanie z logopedą generuje wiele stresu. Dlaczego? Zarówno rodzice, jak i dziecko nie wiedzą czego mogą się spodziewać po takiej wizycie. Co warto wiedzieć na temat pierwszego spotkania ze specjalistą? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że badanie jest całkowicie bezbolesne. W czasie wizyty w gabinecie logopedycznym specjalista poprzez zabawę i różnorodne zadania przeprowadza badanie właściwe. Po zakończeniu tego etapu następuje szczegółowy wywiad z rodzicem. Pozwoli on an dogłębne poznanie problemu dziecka. Diagnoza ta ma na celu ustalenie aktualnego poziomu rozwoju mowy małego pacjenta. W trakcie diagnozy logopeda zwraca uwagę na postawę ciała, napięcie mięśniowe, sposób posługiwania się językiem, oddychania, połykania oraz żucia. Są to bowiem ważne elementy składające się na poprawność w zakresie mowy. Tak szczegółowa diagnoza pozwoli dobrać odpowiednią terapię, która będzie odpowiadała na potrzeby dziecka. Pamiętaj, że aby terapia była skuteczna, specjalista może zalecać wykonywanie ćwiczeń również w domu.
Do pierwszej wizyty możesz się przygotować
W jaki sposób prawidłowo przygotować się do pierwszej wizyty u logopedy? Ważne jest to, by dziecko nie kojarzyło spotkania z logopedą jako stresującego wydarzenia. Warto zatem zadbać o to, by pociecha wiedziała do kogo i w jakim celu się udaje. Jako rodzic bądź w czasie tej rozmowy rozluźniony i uśmiechnięty. Przekażesz w ten sposób dziecku, że nie ma się czego bać. Ponadto zabierz ze sobą całą dokumentację dotyczącą leczenia. Jeśli posiadasz opinię z jakiejkolwiek poradni psychologiczno – pedagogicznej, od innego logopedy, czy foniatry, również zabierz ją na spotkanie. Pamiętaj o tym, by dziecko nie jadło bezpośrednio prze wizytą u logopedy.
Logopeda – umów się na pierwsze spotkanie
Z naszego artykułu dowiedziałeś się już, jak wygląda pierwsze spotkanie ze specjalistą. Logopeda nie tylko postawi odpowiednia diagnozę, ale również zaleci ćwiczenia do wykonywania w domowym zaciszu. Zatem jeśli zauważyłeś u swojej pociechy jakieś niepokojące sygnały, umów się do specjalisty. Nie zwlekaj! Ważny jest czas rozpoczęcia terapii. Im wcześniej, tym lepiej.
Zadzwoń i umów się na pierwsze spotkanie już dziś. Nasi specjaliści czekają właśnie na Ciebie i Twoje dziecko.