Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko potrzebuje konsultacji z logopedą? W jakich sytuacjach logopeda jest konieczny? Co powinno wzbudzić Twój niepokój? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Czym zajmuje się logopeda?
Wiesz, czym zajmuje się logopeda? Jest to specjalista, który zajmuje się dziecięcą mową podczas rozwoju dziecka. Głównym celem, jaki stawia podczas rozpoczęcia terapii jest pokonanie przez małego pacjenta bariery językowej. Dzięki temu dziecko może przezwyciężyć trudności w kontaktach z innymi ludźmi. Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Przede wszystkim z pomocy tego rodzaju specjalisty korzystają dzieci mające różnorodne zaburzenia rozwoju. Warto, by pociecha, u której zdiagnozowano np. zaburzenia ze spektrum autyzmu, skorzystała z pomocy tego specjalisty.
Pierwsze spotkanie z logopedą
Zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni czas, by udać się do logopedy? Podpowiadamy! Zwróć uwagę na kilka zachowań, które prezentują dzieci z trudnościami w rozwoju mowy. Logopeda może okazać się pomocy, jeśli Twoje dziecko:
- ma trudności z jedzeniem;
- ma problemy z ssaniem, połykaniem, żuciem i gryzieniem;
- zaczęło się nadmiernie ślinić;
- często ma otwartą buzię;
- ma trudności w zakresie czytania i pisania;
- wysuwa język między zęby w czasie artykulacji;
- mówi niewyraźnie;
- zaczęło się jąkać, przestało mówić w określonych miejscach.
Logopeda radzi: mowa dziecka sama się nie naprawi
Niestety, w dalszym ciągu panuje przekonanie, że niemówiący trzylatek ma jeszcze czas. Musimy pamiętać, iż istnieją trudności w zakresie mowy, które wymagają natychmiastowego wsparcia ze strony logopedy. Jest to niezmiernie ważne, gdyż w przeciwnym razie może dojść do utrwalenia nieprawidłowego wzorca mowy. Jakie będzie miało to konsekwencje? Terapia znacznie się wydłuży. Dodatkowo wzrośnie poziom frustracji u dziecka. Jest on spowodowany tym, że nieliczne osoby są w stanie zrozumieć jego mowę. Niestety, im starsze dziecko, tym większe konsekwencje odkładania wsparcia ze strony logopedy. Poza barierą komunikacyjną dziecko może doświadczyć wykluczenia z grupy rówieśniczej, drwin i wyśmiewania. To natomiast pociąga za sobą pogorszenie wyników w nauce. Pociecha traci motywację i chęci do bycia aktywnym w szkole. Dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne reagowanie. Logopeda podpowie, w jaki sposób wspierać rozwój dziecka. Im wcześniej trudność zostanie zauważona, tym szybciej pociecha się z nim upora.
Umów się na pierwsze spotkanie już dziś
Wiesz już czym zajmuje się logopeda. Dowiedziałeś się również, że wizyty u tego specjalisty lepiej nie odkładać. Warto skonsultować niepokojące Cię objawy. Może się bowiem okazać, że dziecku wystarczą sporadyczne ćwiczenia w domu. Jeśli natomiast będzie wymagało terapii, specjalista poinformuje Cię o tym. Zatem nie zwlekaj. Umów się na pierwszą wizytę już dziś. Nasi specjaliści czekają właśnie na Ciebie. Zadzwoń i wybierz dogodny dla siebie termin spotkania. Nie zwlekaj!