Zastanawiasz się czym różni się logopedia od neurologopedii? W jakich sytuacjach korzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty? Co powinieneś wiedzieć zanim udasz się na pierwszą wizytę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Logopedia – czym jest?
Logopedia skupia się przede wszystkim na terapii zaburzeń mowy, a także komunikacji zarówno dzieci, jak i dorosłych. To stosunkowo nowa interdyscyplinarna dziedzina. Z tego też względu zaczęły pojawiać się uszczegółowione specjalności. Są one uzależnione od rodzaju i przyczyn zaburzeń. Dlatego też możemy mówić o logopedii ogólnej, która zajmuje się profilaktyką, diagnozą, a także terapią zaburzeń w rozwoju mowy. Szczególny nacisk kładzie na wadę wymowy. Specjaliści wyróżniają również m.in. neurologopiedię, która skupia się ma diagnozowaniu i terapii tych, którzy borykają się z różnorodnymi uszkodzeniami neurologicznymi. Dodatkowo dziedzina ta kładzie nacisk na kształtowanie prawidłowej mowy u najmłodszych. Innymi słowy koryguje różnorodne wady i naucza mowy.
Główne zadanie, jakie stawia sobie logopedia
Zastanawiasz się, jakie cele stawia sobie wspomniana logopedia? Przede wszystkim skupia się na prowadzeniu zajęć terapeutycznych dla osób, które borykają się z:
- afazją – czyli utratą umiejętności mówienia, czytania lub pisania;
- dysfonią – określaną chrypką;
- parafazją – to wada wymowy, w której osoba płynnie się wypowiada, ale przekręca wyrazy lub też dobiera źle słowa;
- dyslalią – powstaje ona poprzez uszkodzenia/nieodpowiednie wykształcenie się warg, języka lub podniebienia;
- alalią – spowodowana jest ona uszkodzeniem w obrębie struktur korowych mózgu. Co ważne ma to miejsce przed rozpoczęciem przez dziecko mówienia.
Dlatego też niezmiernie ważne jest odpowiednie reagowanie na trudności w mowie dziecka i udanie się do odpowiedniego specjalisty. Im wcześniej pociecha otrzyma odpowiednia pomoc, tym szybciej jego mowa ulegnie poprawie.
Czym jest neurologopedia?
Jak już wspomnieliśmy, neurologopedia jest uszczegółowieniem logopedii. Zajmuje się ona leczeniem zaburzeń mowy u dzieci i dorosłych. Co ważne, zaburzenia te muszą powstać na skutek uszkodzeń neurologicznych. Ponadto, neurologopedia zajmuje się również diagnostyką, badaniem oraz terapią zaburzeń mowy o podłożu neurologicznym (udary, wypadki).
Główne różnice między logopedią a neurologopedią
Zapoznaliśmy się już z podstawowymi pojęciami. Pora na poznanie podstawowych różnic. Logopeda prowadzi diagnozy, zajmuje się profilaktyką oraz terapią różnorodnych rodzajów zaburzeń mowy. Od wspomnianej np. dyslalii aż po jąkanie. Skupia się na niwelowaniu wad wymowy. Natomiast neurologopeda pracuje z osobami, które mają problem z językiem i mową. Problem ten musi mieć podłoże neurologiczne. Jest to specjalista, który posiada dużą wiedzę z zakresu zarówno pracy mózgu, jak i aparatu mowy. Należy jednak pamiętać, iż neurologopeda nie jest lekarzem.
Kiedy udać się na wizytę do neurologopedy?
Z pomocy neurologopedy warto skorzystać w sytuacji, gdy pojawią się poniższe objawy:
- częste lub też nieustanne oddychanie wyłącznie przez usta;
- opóźniony rozwój mowy – niepojawienie się pierwszych słów ok 9 miesiąca życia, lub też mały zasób słów w porównaniu do rówieśników;
- brak płynności w mowie (np. jąkanie się);
- prawdopodobieństwo obciążeń genetycznych;
- dziecko nie reaguje na swoje imię;
- dysartia – zaburzenia w zakresie pracy mięśni gardła, twarzy, czy żuchwy;
- patologie w funkcjonowaniu górnego układu pokarmowego (trudności w gryzieniu, przełykaniu czy ślinieniu się).
Wówczas warto udać się niezwłocznie do specjalisty, jakim jest neurologopeda.
Logopedia – umów się na pierwsze spotkanie już dziś!
Dowiedziałeś się już, czym różni się logopedia od neurologopedii. Poznałeś, z jakimi trudnościami pracują poszczególni specjaliści. Pora zatem na kolejny krok. Zadzwoń do nas i umów się ze swoim dzieckiem na pierwszą konsultację z naszymi specjalistami. Pamiętaj! Czas nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Im wcześniej dziecko otrzyma odpowiednią pomoc, tym lepiej.