Zastanawiasz się czym jest mózgowe porażenie dziecięce? Nie wiesz, jakie mogą być objawy? Spieszymy z odpowiedzią! W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat tego zagadnienia.
Mózgowe porażenie dziecięce – wyjaśnienie terminu
Mózgowe porażenie dziecięce, zwane w skrócie MPD , to nic innego, jak zespół zaburzeń w obrębie ruchu i postawy. Ich podłoże leży w uszkodzeniach mózgu w czasie życia płodowego dziecka, podczas porodu lub tuż po nim. To, o czym należy pamiętać to fakt, iż jest to zaburzenie, które przebiega bardzo różnorodnie. Niektóre objawy mózgowego porażenia dziecięcego obserwowane są już w okresie niemowlęcym. Choroba ta nie postępuje wraz z wiekiem dziecka. W kolejnych etapach życia pewne symptomy mogą być natomiast bardziej widoczne.
Objawy porażenia mózgu u dzieci
W pierwszych latach życia pociechy można zaobserwować u niej opóźnienie w zakresie zdobywania charakterystycznych umiejętności dla danego wieku. Mowa tu np. o siadaniu czy raczkowaniu. U dziecka mogą wystąpić również zaburzenia napięcia mięśni tułowia i szyi, koordynacji, problemy ze ssaniem lub połykaniem. Na tym etapie może dojść również do całkowitego porażenia kończyn. może dojść do czterokończynowego porażenia, obejmującego dwie kończyny po jednej stronie ciała lub porażenie kurczowe dotyczące głównie dolnych kończyn.
Mózgowe porażenie u dzieci może objawiać się również np. utrwalonym zaciskaniem rąk w pięści. Dziecko może również w sposób nieprawidłowy się układać. Może być również zauważalna asymetria ciała. Na występowanie tego schorzenia może wskazywać także nadmierne lub zbyt niskie napięcie mięśniowe. Mózgowe porażenie u dzieci może powodować również upośledzenie wzroku, słuchu, mowy.
Podsumowując, mózgowe porażenie u dzieci może przybrać postać pozapiramidową (w postaci tej stwierdza się mimowolne ruchy) lub móżdżkową (stwierdza się opóźnienia w zakresie kontroli lokomocji i postawy). O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że niezależnie od zdiagnozowanej postaci mogą wystąpić np. trudności w porozumiewaniu się, zaburzenia czucia lub zachowania lub też padaczka.
Przyczyny mózgowego porażenia dziecięcego
To o czym należy pamiętać to fakt, iż obecny poziom medycyny nie potrafi znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Wiele czynników może bowiem predysponować dziecko do rozwoju u niego mózgowego porażenia dziecięcego. Można wśród nich wyróżnić np. wcześniactwo, niedotlenienie wewnątrzmaciczne, zakażenia wewnątrzmaciczne (m.in. toksoplazmoza, opryszczka), częste wahania poziomu glukozy. Niezmiernie ważne jest, by jeśli któryś z czynników zaobserwowany został u dziecka, poddane zostało ono obserwacji już w pierwszych miesiącach życia. Dzięki temu możliwa będzie wczesna diagnoza, a co za tym idzie, również rehabilitacja.
Jak wygląda leczenie i rehabilitacja?
Bardzo często zdarza się, że mózgowe porażenie u dzieci wymaga indywidualnego podejścia. Na obecnym etapie, na jakim jest medycyna, nie ma możliwości całkowitego wyleczenia. Musimy pamiętać o tym, że mamy tu do czynienia z uszkodzeniami w mózgu, które nie zawsze są odwracalne. Pamiętajmy jednak, że systematyczna i holistyczna rehabilitacja pozwoli złagodzić niepożądane skutki. Wspomoże dziecko w podwyższeniu jakości funkcjonowania na co dzień. Warto więc udać się do specjalisty, gdy zaobserwujemy u swojej pociechy niepokojące nas objawy. Im wcześniej postawiona zostanie diagnoza, tym szybciej będzie można rozpocząć rehabilitację dziecka.
Nie zwlekaj i zadzwoń już dziś!
Wiesz już, czym jest mózgowe porażenie dziecięce oraz jakie są jego objawy. Jeśli coś w zachowaniu Twojego dziecka Cię niepokoi, nie zwlekaj! Twój czas reakcji jest niezmiernie nie ważny. Szybka diagnoza, wcześnie rozpoczęta rehabilitacja pozwolą Twojemu dziecku na szybki powrót do funkcjonowania na lepszym poziomie. Dlatego też zadzwoń i umów się na pierwszą konsultację. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania. Wskażą również, jakiej konsultacji specjalistycznej wymaga Twoja pociecha.