W jaki sposób przebiega terapia moczenia nocnego? Kiedy powinniśmy udać się z dzieckiem do specjalisty w sprawie nietrzymania przez nie moczu? Jak przebiega leczenie? Odpowiedzi na te i inne pytania zebraliśmy w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Terapia moczenia nocnego – czym jest moczenie nocne?
Zanim przejdziemy do omówienia tego, w jaki sposób wygląda terapia moczenia nocnego, wyjaśnijmy termin moczenie nocne. Oczywiście nazwa wskazuje, że do nietrzymania moczu dochodzi wyłącznie w nocy. jednak dziecko może mieć trudności z nietrzymaniem moczu jedynie w dzień lub zarówno w dzień, jak i w nocy. w każdej z tych sytuacji problem powodujący moczenie jest nieco inny.
Dwa rodzaje moczenia
Niezmiernie ważną informacją dla specjalisty jest ta dotycząca czasu moczenia się dziecka. Kiedy zaczęło się moczyć? Nauka wyróżnia dwa rodzaje: pierwotne i wtórne. W pierwotnym moczeniu mamy do czynienia z sytuacją, w której w rozwoju pociechy nie było okresu bez moczenia się. Wtórna natomiast charakteryzuje się tym, że dziecko miało przez jakiś czas kontrolę nad oddawaniem moczu. I ten rodzaj moczenia się jest tym najczęściej pojawiającym się u dzieci.
Terapia moczenia nocnego – jakie są przyczyny moczenia?
Zastanawiasz się, jakie są najczęstsze przyczyny moczenia nocnego? Wśród nich możemy wyróżnić:
- wady anatomiczne dróg moczowych;
- częste zaparcia;
- zaburzenia dotyczące czynności pęcherza;
- choroby, które mogą powodować moczenie;
- zaburzenia emocjonalne;
- opóźniona nauka higieny;
- nieprawidłowe nawyki (np. picie zbyt dużej ilości płynów przed zaśnięciem);
- zbyt długie używanie pampersów;
- głęboki sen lub trudności z wybudzaniem się;
- zmiany organiczne pojawiające się w drogach moczowych (np. kamica, czy zakażenie układu moczowego).
Oczywiście to tylko niektóre z sytuacji, które mają wpływ na moczenie się dziecka. Ponadto do moczenia może dojść na skutek stresujących lub ważnych wydarzeń w życiu pociechy. Wśród takich zdarzeń może pojawić się np. śmierć rodzica, rozwód, hospitalizacja czy też narodziny rodzeństwa. Jeśli u Twojego dziecka pojawiły się trudności z moczeniem, nie zwlekaj. Udaj się do specjalisty.
Terapia moczenia nocnego – dlaczego jest ważna?
Zastanawiasz się, dlaczego terapia moczenia nocnego jest niezmiernie ważną kwestią? Przede wszystkim przez wzgląd na negatywne skutki, jakie niesie ze sobą nieleczone moczenie. Wśród nich są trudności w rozwoju emocjonalnym pociechy. Ponadto dziecko może zostać odrzucone przeze grupę rówieśniczą. Taka sytuacja będzie miała wpływ także na jego samoocenę i naukę umiejętności budowania nowych relacji.
Terapia moczenia nocnego
Terapia moczenia nocnego każdorazowo musi zostać skonsultowana z lekarzem pediatrą. Pozwoli to na wykluczenie fizjologicznych przyczyn moczenia się dziecka. Jeśli przyczyną będą zaburzenia emocjonalne, wówczas konieczne jest podjęcie psychoterapii. Niemniej jednak niezależnie od tego, jakie są przyczyny moczenia się dziecka, warto udać się na konsultację psychologiczną. Pamiętaj, że moczenie wpływa zarówno na psychikę, jak i emocje pociechy. Dlatego też niezmiernie ważne jest okazanie mu adekwatnego wsparcia.
Odpowiednia diagnoza kluczem do sukcesu
Zanim rozpocznie się terapia moczenia nocnego, dziecko musi otrzymać odpowiednią diagnozę. Specjalista przeprowadza z rodzicami szczegółowy wywiad. Następnie dziecko poddawane jest badaniom fizykalnym. Lekarz może zlecić także wykonanie dodatkowych badań. Niezmiernie ważne jest udzielanie szczerych odpowiedzi w trakcie trwania wywiadu. Stanowi on bowiem swoiste ukierunkowanie dalszych działań specjalisty.
Terapia moczenia nocnego – zgłoś się do ans już dziś
Bardzo ważne jest, by terapia moczenia nocnego rozpoczęła się jak najszybciej. Dlatego też nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Pamiętaj, że dla dziecka jest to nie tylko niekomfortowa sytuacja. Ma ona duży wpływ także na jego psychikę i stan emocjonalny. Nie bagatelizuj tego. zadzwoń do nas już dziś i umów się na pierwsze spotkanie.