Twojemu dziecku potrzebny jest psycholog dziecięcy? Zastanawiasz się, w jaki sposób przebiega spotkanie? A może nie wiesz, o co może zapytać Cię specjalista? Odsyłamy do naszego artykułu, w którym znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cie pytania. Dziś zastanówmy się, w jaki sposób przekonać dziecko, do skorzystania z fachowej pomocy. Jest to bardzo ważna kwestia. Dlaczego? Bez chęci współpracy ze strony dziecka terapia nie będzie mogła się rozpocząć. W naszym artykule zawarliśmy najważniejsze informacje, które mogą okazać się pomocne w trakcie przekonywania dziecka do terapii.
Psycholog dziecięcy – w jaki sposób przekonać dziecko do wizyty?
Dostrzegasz, że Twoje dziecko potrzebuje wsparcia? Jednak na stwierdzenie „psycholog dziecięcy” zaczyna się denerwować? Pamiętaj, że dla dziecka, zwłaszcza starszego, ważna jest opinia rówieśników. Na szczęście coraz mniej jest wyśmiewania się z tych, którzy korzystają z pomocy psychologa. Jednak Twoje dziecko może mieć obawę przed tym, co powiedzą inni. Co zatem zrobić? Postaw na psychoedukację. Możesz powołać się na to, że o zdrowie fizyczne dbamy, więc o psychiczne też powinniśmy. A przecież nikt nie wstydzi się pójść do lekarza. Można również poszukać gabinetu z dala od szkoły i miejsca zamieszkania. Zminimalizuje to ryzyko, że ktoś z bliskich dowie się o terapii.
Warto również poinformować dziecko, że psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa. Nie może on zatem z nikim rozmawiać o tym, co zadziało się na terapii. Co więcej, nawet rodzicowi nie udziela się takich informacji. Chyba że psycholog dowie się o bezpośrednim zagrożeniu zdrowia i życia. Wówczas z tajemnicy zawodowej specjalista jest zwolniony.
Nie chcę iść do psychologa!
Co zrobić w sytuacji, w której dziecko absolutnie nie chce przyjąć pomocy psychologa? Można spróbować przekonać nastolatka, że warto spróbować. Dać mu możliwość wyboru – jeśli dany specjalista mu nie będzie odpowiadać, można wybrać innego. Czasem może się okazać, że podczas pierwszego spotkania nastolatek zmieni zdanie. Warto przedstawić wizytę u psychologa, jako szansę i okazję – coś, czego warto spróbować. Oczywiście wspomnij o zasadzie anonimowości. Dla nastolatka jest to równie ważna kwestia. Można także odwołać się do idoli, którzy z chęcią korzystają z wszelkiej możliwej pomocy.
Psycholog dziecięcy – gdzie szukać specjalisty?
W jaki sposób znaleźć psychologa? Przede wszystkim poprzez wpisanie frazy psycholog dziecięcy w wyszukiwarkę. Dopisując oczywiście interesującą Cię lokalizację. Z pewnością znajdziesz kilkanaście osób oferujących pomoc psychologiczną. Co ciekawe, w różnych nurtach. Dziecko/nastolatek, może wybrać sobie ten nurt, w którym będzie czuło się najlepiej. Każdy z nich bowiem cechuje się nieco inną specyfiką pracy. Nie każdy pacjent będzie dobrze czuł się pracując w każdym z dostępnych nurtów psychoterapeutycznych. Daj dziecku wybór. Poszukajcie informacji o każdym z systemów. Wspólnie zastanówcie się, który może okazać się tym , którym Twoje dziecko będzie czuło się dobrze.
O czym jeszcze należy pamiętać? Ważne, by nie był to nikt ze znajomych rodziców. Dlaczego? Otóż specjalista nie powinien prowadzić terapii rodziny i znajomych. Można jednak skorzystać z jego polecenia. O polecenie kogoś sprawdzonego można poprosić np. szkolnego psychologa lub pedagoga. Czasem dziecko nie chce korzystać z pomocy specjalistów w szkole. Znacznie lepiej czuje się poza nią. Warto to uszanować.
Psycholog dziecięcy – wybierz odpowiednią pomoc dla pociechy
Wiesz już, w jaki sposób możesz przekonać dziecko do skorzystania ze specjalistycznej pomocy. Psycholog dziecięcy w czasie spotkań dobierze odpowiednie formy wsparcia. Wszystko po to, by jak najlepiej zaopiekować małego pacjenta. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje pomocy, umów się na wizytę. Zadzwoń i wybierz dogodny dla siebie termin wizyty. Czekamy na Ciebie i Twoją pociechę. Nie zwlekaj.