Zastanawia Cię, w jaki sposób przebiega psychoterapia dziecięca? Na co zwrócić uwagę przy wyborze psychoterapeuty? Kiedy jest odpowiedni moment, by udać się do specjalisty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Psychoterapia dziecięca a psychoterapia dorosłych
Czym różni się psychoterapia dziecięca od psychoterapii osób dorosłych? Przede wszystkim sposobem pracy. Z osobami dorosłymi psychoterapeuta spotkania opiera w główniej mierze na rozmowie. Z dziećmi nie jest to takie proste. Oczywiście, specjalista także z dzieckiem prowadzi rozmowę. Musi jednak pamiętać o tym, by utrzymać uwagę dziecka. Ważna jest także motywacja małego pacjenta do pracy. Dlatego też niezmiernie ważną rolę odgrywają wszelkie pomoce wykorzystywane w czasie spotkania. Musimy pamiętać również o tym, że dorosły człowiek jest w większym stopniu świadomy swoich emocji, a także w większym stopniu potrafi je regulować. Również myślenie abstrakcyjne jest rozwinięte na innym poziomie. Te z pozoru drobne różnice powodują, że psychoterapia dziecięca przebiega nieco odmiennie.
Psychoterapia dziecięca – sposób pracy dobrany do wieku
Bardzo ważne jest, by metody i sposób pracy dobierany był do możliwości poznawczych dziecka. Dlaczego jest to tak ważne? Pozwoli dziecku uniknąć frustracji związanej np. brakiem umiejętności rozwiązania danego zadania. Sprawi również, że dziecko będzie bardzie zmotywowane do pracy. W pracy z mniejszymi dziećmi specjaliści bardzo często korzystają z zabawy. Brzmi niewiarygodnie? A jednak. To właśnie podczas niej pociecha odzwierciedla swoje problemy i emocje.
Z czego jeszcze korzysta psychoterapeuta w swoim gabinecie? Z nieco większymi dziećmi mogą być wykorzystywane różnorodne gry. Pozwolą one nie tylko na zbudowanie więzi. Staną się świetnym sposobem na rozpoczęcie rozmowy o trudnych rzeczach dla pacjenta. Ponadto możliwe stanie się rozeznanie w kwestii np. pasji i zainteresowań. Dzięki temu dziecko będzie miało większe poczucie zrozumienia i akceptacji. Psychoterapeuta może korzystać także z różnego rodzaju kart pracy dostosowanych do aktualnego problemu/trudności czy tez rysunku. Poprzez rysowanie dzieci mogą wyrazić swoje emocje.
Nie można również zapomnieć o leczniczym aspekcie samej relacji terapeutycznej. Dlatego tak ważne są pierwsze spotkania, w czasie których jest ona budowana.
Postaw na motywację!
Pamiętaj o tym, że dziecko (zwłaszcza małe) nie przychodzi na terapię z motywacją wewnętrzną. Zgłoszenia do udziału w spotkaniach ze specjalistą dokonują rodzice. Bardzo często zdarza się, że pociechy nie dostrzegają konsekwencji swoich niewłaściwych zachowań, a zatem nie widzą potrzeby ich zmiany. Maluch nie rozumieją emocji, jakie nimi targają, ani zachowań z nich wynikających. Terapeuta pozwala im to wszystko uporządkować i zrozumieć. By tak się mogło stać, musi zostać nawiązana bezpieczna relacja terapeutyczna.
Psychoterapia dzieci – ważna jest współpraca z opiekunami
Jeśli psychoterapia ma przynieść oczekiwane efekty, ważna jest współpraca otoczenia. Mowa tu przede wszystkim o rodzicach, jak i przedszkolu/szkole. To właśnie tam dziecko przebywa najdłużej i informacje z tych środowisk mogą okazać się pomocne w terapii. Może się zdarzyć, że specjalista udzieli wskazówek np. dla nauczycieli. Ma to na celu wsparcie dziecka i udzielenie mu adekwatnej do jego potrzeb pomocy. Dlatego też ważne jest, by udając się do specjalisty rodzice otwarcie i szczerze opowiedzieli o doświadczanych trudnościach. Dzięki temu możliwe będzie dobranie takich metod terapeutycznych, które będą swoistą odpowiedzią na owe trudności.
Psychoterapia dziecięca – umów się na spotkanie
Wiesz już, w jaki sposób przebiega psychoterapia dziecięca. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje wsparcia, nie zwlekaj. Pamiętaj, że ważny jest czas udzielenia odpowiedniego wsparcia. Umów się do naszego specjalisty już dziś. Wspólnie zatroszczymy się o zdrowie psychiczne Twojego dziecka. Zadzwoń i wybierz dogodny dla siebie termin spotkania.