Czym jest sensomotoryczna terapia widzenia? Co powinieneś o niej wiedzieć, zanim zdecydujesz się rozpoczęcie terapii? Do kogo jest ona skierowana? Jakie korzyści z niej płyną? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule poniżej. Zapraszamy do lektury!
Sensomotoryczna terapia widzenia – na czym polega?
Sensomotoryczna terapia widzenia to nic innego, jak specjalistyczny program diagnostyczno – terapeutyczny. Skupia się on na stymulacji sensorycznej oraz terapii widzenia. Co ważne, proces widzenia w całości zostaje poddany treningowi. Głównym celem tego rodzaju terapii jest leczenie wad wzroku, a także integracja bodźców wzrokowych z innymi bodźcami. Poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń wzrokowych dziecko uczy się nowego sposobu patrzenia.
Korzyści płynące z tego rodzaju terapii
Główną korzyścią płynącą z udziału dziecka w sesmomotorycznej terapii widzenia jest przede wszystkim integracja wszystkich zmysłów. Ponadto pacjent przechodzi trening patrzenia, który również pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Polega ona na ćwiczeniu oka w kontekście łączenia i pracy z mózgiem i integracji wrażeń pochodzących z innych zmysłów. Dzięki temu terapeuta wspiera dziecko w całościowym rozumieniu i odbieraniu świata.
Kto może skorzystać z sensomotorycznej terapii widzenia?
Zastanawia Cię, kto może skorzystać z tego rodzaju terapii? Ta forma wsparcia skierowana jest do dzieci, które:
- mają obniżoną koordynację ruchową;
- ich charakter pisma jest brzydki i mało czytelny;
- zgłaszają ból oczu, głowy, szyi, pleców;
- mają trudności w nauce (nauka czytania, pisania czy też rozwiązywania zadań matematycznych);
- nie potrafią się skupić;
- w czasie czytania odczuwają dyskomfort;
- mają zaczerwienione oczy, trą je i uskarżają się na swędzenie oczu;
- doświadczają trudności z koordynacją wzrokowo- ruchową;
- mają stwierdzoną dysleksję;
- przejawiają zaburzeń w zakresie integracji sensorycznej;
- mają słabo rozwiniętą pamięć słuchową i wzrokową.
Jeśli zaobserwujesz któryś z powyższych objawów, zgłoś się do specjalisty. Być może Twoje dziecko będzie potrzebowało odpowiedniego wsparcia.
Efekty sensomotorycznej terapii widzenia
Terapia przyniesie widoczne rezultaty w momencie, gdy w jej proce będzie zaangażowany zarówno terapeuta, rodzic, jak i dziecko. Należy jednak pamiętać, iż jest to proces czasochłonny. Dlatego też musisz być cierpliwy. Warto zatem dostrzegać najmniejsze postępy, jakie czyni dziecko. Systematyczna terapia sprawia, że pociecha nie męczy się w czasie czytania, czy pisania. Poprzez zaangażowanie w cały proces terapeutyczny u dziecka wzrasta także pewność siebie. Mały pacjent zaczyna powoli wykorzystywać w pełni swój potencjał. Wzrasta także wiara we własne siły i możliwości. To wszystko sprawia, że poprawie ulegają wyniki w nauce. Nieprzyjemne objawy powoli ustępują, znika nadmierna męczliwość. Sensomotoryczna terapia widzenia pozytywnie wpływa na polepszenie się komfortu życia dziecka.
Sensomotoryczna terapia widzenia – zacznij zajęcia już dziś
Dowiedziałeś się już, czym jest sensomotoryczna terapia widzenia. Zapoznałeś się z efektami, jakie może przynieść regularne uczestnictwo w zajęciach. Wiesz też, kto na taką formę terapii powinien się udać. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o tym, czy twoje dziecko potrzebuje akurat takiej formy wsparcia. Możesz umówić się na pierwszą wizytę w celu rozmowy i rozwiania wszystkich Twoich wątpliwości. Pamiętaj, że nasi specjaliści odpowiadają chętnie na każde nurtujące pytania. Zadzwoń do nas już dziś. Wybierz dogodny dla siebie termin spotkania. Czekamy właśnie na Ciebie.